B SINIFI EHLİYETLE 125 CC MOTOR KULLANILIR MI?

Bu konuda yapılan çalışmalara açıklık getiren Bakan Yerlikaya, B sınıfı ehliyetle 125 cc altında motor kullanmak isteyenlerin eğitim alması gerektiğinin altını çizdi.

Emeklinin enflasyon zam oranı netleşti! SSK - Bağ-Kur'luya en düşük... Emeklinin enflasyon zam oranı netleşti! SSK - Bağ-Kur'luya en düşük...

Son yıllarda motosiklet kullanımından doğan kazaların ve ölüm oranlarının artış gösterdiği de Bakan’ın açıkladığı bir konu olarak gündeme geldi. Tehlikeli durumların oluşmaması için eğitimden bahseden Bakan Yerlikaya şu ifadeleri kullandı: "Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Motosikletten kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında son zamanlarda bir artış var. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyet ile 125 cc altında motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli. Tehlikeli motor kullanan, koruma ekipmanları ve kask kullanmayan, hem kendine hem de diğer sürücülere zararı olan motosiklet sürücülerine karşı denetimlerimiz artarak devam edecek."

125 CC MOTOR EHLİYETİ HANGİSİ?

Pek çok kişi B sınıfı ehliyetle 125 cc motor kullanılır mı diye merak etmesinin yanında, bu motorlar için hangi ehliyetin kullanılması gerektiğini sorguluyor. Bu sorunun cevabı şöyle verilebilir; 125 cc ye kadar silindir hacmi bulunan motorlar A1 sınıfı ehliyetle kullanıma uygundur.

Motor gücü 35 kw yani (47 beygire kadar) olanlar ise A2 sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor. Yani 500 cc silindir hacmine kadar motosikletler A2 ehliyetle kullanılabiliyor.

( Kamu Son Haber )