Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir televizyon kanalındaki görüşmesinde temel eğitim yönetmeliği ile ilgili detayları paylaştı. Bakan Tekin, yeni sınıf geçme düzenlemesini duyurdu ve bu değişikliği şu şekilde açıkladı: "Temel eğitim yönetmeliğimizde bazı derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Özellikle Türkçe dersinden minimum 70 puan alınması zorunlu olacak. Yönetmelik metnini henüz yayınlamış değiliz, ancak önümüzdeki hafta resmi gazetede yer alacak. 70 ortalamayı yakalayamayan öğrenciler sınıfı geçemeyecekler." dedi.

Tam 50 gün sürecek: Kastamonu'dan İstanbul'a gidecekler bu haberi okumadan yola çıkmasın! (2024 Temmuz) Tam 50 gün sürecek: Kastamonu'dan İstanbul'a gidecekler bu haberi okumadan yola çıkmasın! (2024 Temmuz)

Yeni düzenlemelerin mevcut durumu nedir?

Ayrıca, Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenlemeler hakkında da bilgi verdi ve bu konudaki son gelişmeleri paylaştı. Sınavların artık yüz yüze, online değil, yapılacağını vurguladı. Bakan Tekin şunları söyledi: "Açık lise konusunda uyguladığımız tedbirler sonuç verdi. Kayıt yaptıran öğrenci sayısında önemli bir azalma gözlemledik, yaklaşık 10 bin öğrenci kayıt yaptırdı. Bu tedbirlerin toplumdan olumlu bir geri dönüş aldığını görmek memnuniyet verici. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze gerçekleştirilecek." dedi.

Bakan Tekin, Öğretmen atamalarını da ele aldı

Öğretmen atamalarına dair konuşan Tekin, "Benim temennim, bütçe kanunu onaylanmadan önce atama sayıları kesinleşirse, atama sürecini başlatmak istiyorduk. Yeni eğitim yılına 3 ay kala, arkadaşlarımızın atanmasını hedefliyorduk ve bunu daha önce ifade etmiştim. Bu düşüncemi ilgili bakanlarla da paylaşacağım" dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU