Yağışsız geçen kış mevsimi son 63 yılın en kurak iki yılından biriydi. Kuraklık riskinin artması gözleri bahar yağmurlarına çevirdi. Mart ve nisan yağmurları hem normalinden hem de geçen seneden daha çok yağdı. Uzmanlar, kuraklık alarmının şimdilik durduğu görüşünde.

Kış mevsiminde alışık olduğumuz kar manzaraları kendini göstermedi. Üstelik yağmur bile yere yeterince düşmedi. Hal böyle olunca hem tarım alanları suyla yeteri kadar beslenemedi, hem de barajlarda su seviyesi kritik seviyelere kadar indi.

Bu kuraklığa umutla beklenen bahar yağmurları gereken cevabı verdi. Hem mart ayında hem de nisan ayında hem de mayıs ayında yağmur normal seviyeden de fazla yağdı. Öyle ki, Mayıs ayının 10 günü de yağışlı geçti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, kurak geçen kış aylarında bahar yağmurlarının yeterince yağacağından daha önce bahsetmişti.

Bozkurt, “Mayısın ilk haftası geride kaldı. Şu an ikinci haftasına girdik ve hala yağışlar devam ediyor ve devam da edecek. Verilere baktığım zaman önümüzdeki günlerde yine yağışlar devam edecek. Mevsim normallerinin hava sıcaklıkları da birazcık altında olacak bazı bölgelerde. Bazı bölgelerde ise mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar olabilir” dedi.

(Hazırlayan: Mustafa Balcı)

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu’ndan Çiğli’ye ödül geldi Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu’ndan Çiğli’ye ödül geldi