Ağlı ilçemize bağlı Bereketli Köyü ve köye bağlı 5 mahallede mezarlıklara musallat olan ayılar yeni defnedilmiş 7 mezarı açmaya çalıştı. Köy sakinlerinin dikkati sayesinde ayılar bölgeden uzaklaştırılırken açılan mezarlar ise köy sakinleri tarafından yeniden kapatıldı. Artan ayı saldırıları sonucu köy sakinleri yetkililerden yardım istedi.

Kastamonu'da son dönemlerde kırsal bölgelerde artan ayı vakaları sonrasında harekete geçen İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ise, vatandaşlara hazırladıkları görsellerle uyarılarda bulundu. Kastamonu'da ayı popülasyonunun en yoğun olduğu bölgelerde bulunan köy ve mahalleleri ziyaret eden jandarma ekipleri, vatandaşlara yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlattı.

whatsapp-image-2023-12-07-at-114112-4

Mevsimsel geçişlerden dolayı kış uykusuna yatmayan ayılar Kastamonu'da vatandaşların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. İlk başlarda sadece geceleri görünen ayılar şimdilerde gündüzleri de yerleşim yerlerinde görülmeye başlandı. Cide ilçesinde bir arı üreticisine ait 20 kovan ayıların hedefi oldu. Küre ilçe merkezine inen ayılar köpekler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Kastamonu'nun Ağlı ilçesine bağlı Bereketli Köyü'nde ise 1 hafta boyunca her gece üst üste gelen ayılar 50 kovanı parçaladı, binlerce arıyı da telef etti. Köyde yiyecek bulamayan ayılar kümeslere de saldırdı. Ayıların saldırısına uğrayan 2 horoz ile 8 tavuk telef oldu. Bölgede ayrıca 2 büyükbaş hayvan da ayı saldırısı sonucu yaralandı.

98fa3601-e671-4d9f-876b-6e2204d4e819 (1)

Yiyecek arayan ayıların son hedefi ise mezarlıklar oldu. Bereketli Köyü ve bağlısı 5 mahallede bulunan mezarlıklara gelen ayılar yeni defnedilmiş mezarları açmaya çalıştı. Köyde yeni defnedilmiş 7 mezarı açmaya çalışan ayılara köy sakinleri engel oldu. Jiletli tellerin de çözüm olmadığı mezarlıkta ayıların açmaya çalıştığı 7 mezar köy sakinleri tarafından yeniden kapatıldı.

whatsapp-image-2023-12-07-at-114112-1

JANDARMADAN VATANDAŞLARA AYI UYARISI

Türkiye'de ayı popülasyonunun yoğun olduğu Kastamonu'da artan olaylar sonrasında harekete geçen İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi ekipleri Ağlı, Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde köy sakinleri ile bir araya geldi. Vatandaşları dinleyen jandarma ekipleri hazırladıkları görsellerle yaban hayatı sahasında yapılması gerekenlerle yapılmaması gerekenleri anlattı. Vatandaşlara uyarıcı broşür de dağıtan jandarma ekipleri, vatandaşları yaban hayvanlarına karşı uyardı.

KENDİMİZİ ANCAK DÖRT DUVAR ARASINDA KORUYABİLİYORUZ

whatsapp-image-2023-12-07-at-114112-2

Köylerinde vahşi hayvanlarla mücadelenin halk arasında devam ettiğini kaydeden köy sakinlerinden Cahit Ergin, devletten korunma amaçlı destek istediklerini söyledi.

Vahşi hayvanlarla köy sakinleri olarak yarışmalarının zor olduğunun altını çizen Cahit Ergin: "Nasıl başa çıkacağımızı bilemiyoruz. Savunmasız asker gibiyiz. Her akşam adeta baskın yapar gibi geliyorlar. Akşam bir saatten sonra dışarı çıkamıyoruz. Kendimizi ancak dört duvar arasında koruyabiliyoruz. Ne yapmamız gerekiyor. Bize yetkililer yardımcı olsun. 1 hafta boyunca köyümüzü hiç terk etmediler. Ne zaman ki yiyeceği azaldı bu sefer de başka yere saldırdı. Her iki mahallede 10 tane arı zararı var. Bahçemizde meyve bırakılmıyor. Yok ediyorlar. Aşlaklarımızı kırıyorlar. Bağ bahçe bırakmıyorlar. Yönce ekiyorsun yiyorlar, yulaf ekiyorsun koparıyorlar. Bizler kendimizi nasıl savunacağız bilmiyoruz. Ayılar daha kış uykusuna yatmadı. Çevreye hala zarar veriyorlar. Kış uykusuna yatana kadar bizler ne yapacağız. Akşamları uyuyamıyoruz. Kapımızı da kırabilir. Köyümüzü korumak için mecbur ayakta duruyoruz. Ben 64 yaşındayım ve bu zamana kadar bu kadar çok ayı vakası görmemiştim" dedi.

AYILAR KIŞ UYKUSUNA YATMADAN BİZE RAHAT YOK

whatsapp-image-2023-12-07-at-114112-3

Ayıların gecesinin ve gündüzünün olmadığını, her saat ayılarla karşılaşma durumlarının olduğunu ifade eden Mustafa Karaçam: "Eşimle birlikte hayvan otlatırken korkarak otlatıyoruz. Bütün meyve ağaçlarımızı kırdı. Geceleri de arıların başında nöbet bekliyoruz. Çok sıkıntı yaşıyoruz. O yüzden bu çözüm nasıl olur diye bekliyoruz. Dışarı çıkmaya korkuyoruz. Geceleri bir yere gidemiyoruz. Hayvanımız kaybolsa aramaya çıkamıyoruz. Ayılar kış uykusuna yatmadan bize rahat yok" diye konuştu.

AÇILAN MEZARLARI BİZ YENİDEN KAPATTIK

Taşköprülü Sporcular Gurur Kaynağı Oldu Taşköprülü Sporcular Gurur Kaynağı Oldu

Bereketli Köyü Muhtarı Çetin Kesim ise köy halkı ve yöre halkı olarak ayılardan çok mağdur olduklarını kaydetti

Önceki dönemlerde yörelerinde hiç ayı görmediklerini ancak şimdilerde ise ayı görmedikleri bir günlerinin dahi olmadığının altını çizen Çetin Kesim: "Şimdilerde ise artık köylerimizin içlerine kadar geliyorlar. Bazı komşularımızın tavuklarını yediler. Yöremizde yaklaşık 50 kovanı parçaladı ve binlerce arıyı da telef etti. Bazı komşularımız hayvan otlatırken hayvanlarına saldırdılar. Vatandaşlarımız hayvanlarını ve canlarını zor kurtardı. Yöremizde birçok vefat etmiş insanımız var ve mezarlara gelen ayılar buraları kazıyor. Mezarlarımıza jiletli teller koyuyoruz. Açılan mezarları biz yeniden kapattık. Son dönemlerde ayılar bizleri ve hayvanlarımızı tehdit ediyor. Devletimizden buna bir el atmasını bekliyoruz. Bu şekilde giderse herhalde bizleri köylerden çıkarmayacaklar. Eskiden ayı görmezken şimdi ise vatandaşlarımız hemen hemen her gün ayı ile karşılaşıyorlar. Gece gündüz fark etmiyor artık" ifadelerini kullandı.

(Sabah)

Editör: Mustafa Balcı