T24 yazarı Murat Batı, Özel Tüketim Vergisi’nin yeniden değerlenme oranlarına göre düzenlenmesi halinde otomobil fiyatlarının düşeceğini belirtti.

Yasada böyle bir ibare olmadığı için yeniden değerleme yetkisinin Cumhurbaşkanı’nda olduğunu vurgulayan Batı, bu konuda yapılan son düzenlemenin 2022 yılında olduğunu ifade etti.

Bir araba kendinize 3 araba devlete! Sıfır Auidi'den alınan vergi dudak uçuklattı: Akıl karı değil Bir araba kendinize 3 araba devlete! Sıfır Auidi'den alınan vergi dudak uçuklattı: Akıl karı değil

Batı, yeni bir düzenleme olması halinde ise 1 milyon TL’lik bir aracın 805 bin TL’ye alınabileceğini söyledi. Bu durumda otomobiller için uygulanan matrah artışının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artmadığını belirten Batı, tarifenin gerçeğe uygun hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Örnek olarak, 1600 cm³’ü geçmeyen ve 1 milyon TL fiyatı olan bir otomobil için şu anda 537 bin TL vergi ödendiğini belirten Batı, tarifedeki basamakların son iki yılın yeniden değerleme oranı kadar artırılması durumunda aynı aracın 195 bin TL daha ucuza alınabileceğini ifade etti.

Img 1824

Kaynak: Karar