Emekli aylıklarına ilave zam ve temmuz ayında ara zam talep eden emekliler, seslerini duyurmaya çalışıyor. Yüksek enflasyon karşısında düşük alan emeklilere, AK Partili Muhammet Emin Akbaşoğlu'ndan yeni açıklama geldi. İşte detaylar...

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Emekli maaşlarına yönelik 31 Mart'a kadar yeni bir iyileştirme, düzenleme yapılabilir mi?" sorusu üzerine, yerel seçimler nedeniyle 31 Mart'a kadar TBMM'nin olağanüstü toplanmasının gündemlerinde olmadığını söyledi.

EMEKLİ AYLIĞINA ZAM YAPILACAK MI?

Meclis'in muhtemelen nisan ayının ortalarında çalışmalarına başlayacağını anlatan Muhammet Emin Akbaşoğlu, şunları söyledi:

"O tarihten itibaren bu hususları müzakere edeceğiz ve haziran sonu temmuz başı itibarıyla da emeklilerimiz başta olmak üzere bütün çalışanlarımızla ilgili daha iyileştirici, alım gücünü arttırıcı değerlendirmelerimizi hep beraber kamuoyuyla paylaşacağız ve buna dair düzenlemelerimizi de inşallah gerçekleştireceğiz."

NE OLMUŞTU?

SSK, BAĞ-KUR, memur emeklilerinin ocak zammı yüzde 49.25 olarak belirlenmişti. En düşük emekli aylığı ise 10 bin TL'ye yükseltilmişti. İktidarın seçim öncesi emekli aylıklarına ek zam yapacağı iddia edilmişti.

Öte yandan, 3 bin TL olarak belirlenen bayram ikramiyelerine seçim ayarı yapılacağı iddiaları da gündeme gelmişti.

Şubat ayı enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından emeklilerin maaşlarına ve bayram ikramiyelerine ek zam gelip gelmeyeceği ise merak konusu olmuştu.

Keşan Jandarması çalınan jeneratörü sahibine teslim etti Keşan Jandarması çalınan jeneratörü sahibine teslim etti

Kaynak: Karar