AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı'nın orman köylülerinin ödenmeyen haklarına dair yaptığı çağrıya cevap verdi. Uluay, sadece "ödeyin" demenin yeterli olmadığını, AK Parti hükümetinin orman köylülerine sağladığı birçok hizmeti de göz önünde bulundurmak gerektiğini ifade etti.

Uluay, 2023 yılı verilerine göre Türkiye genelinde 23.300 orman köyü/mahallesinde yaşayan, geçimini ormancılık ve tarımsal faaliyetlerden sağlamaya çalışan orman köylüsü olduğunu belirtti. Orman Genel Müdürlüğü'nün, sosyo-ekonomik projelerle desteklediği orman köylülerinin yaşam şartlarını iyileştirmeyi ve sürdürülebilir orman yönetimini sağlamayı amaçladığını vurguladı.

Kastamonu'da ilgi çeken proje: Bisiklet yolu! Kastamonu'da ilgi çeken proje: Bisiklet yolu!

Uluay, AK Parti hükümetinin orman köylülerine yönelik yaptığı destekleri paylaşarak, 2002 yılında 16,1 milyon TL olan ORKÖY desteklerini 2024 yılında 1 milyar 664 milyon TL'ye çıkardıklarını ifade etti. Ayrıca, faizsiz olarak sağlanan desteklerin %20'sinin hibe olduğunu belirtti.

Orman Kanunu'nda yapılan düzenlemeleri paylaşan Uluay, orman ürünleri satış karlarından köylülere %10'a kadar pay verileceğini, sigorta yaptıran orman işçilerine %5 ek ödeme yapılacağını ve orman köylülerinin odun ihtiyaçlarını indirimli alacaklarını aktardı.

Uluay, yapılan yasal düzenlemeler ve desteklerle orman köylülerinin kalkınmasına katkı sağladıklarını belirterek, 2023 yılında yapılan planlamaya uygun olarak orman köylülerinin hak edişlerinin ödendiğini ve kalan ödemelerin Şubat ayı içinde tamamlanacağını açıkladı.

Halil Uluay Yanıt

Kaynak: Haber Merkezi