6 Şubat depremlerinin ardından başlatılan AFAD kira yardımı, binlerce depremzedenin hayatına destek oldu. Yüz binlerce vatandaşın evsiz kaldığı bu büyük felaketten sonra uygulamaya konulan AFAD kira yardımı ödemeleri sona eriyor. AFAD'ın kira yardımı ne zaman bitecek ve kira desteği ne kadar sürecek soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki AFAD kira yardımı ne kadar sürecek?, Depremzede kira yardımı bitti mi?, Kira yardimi Yattimi nasil ogrenirim?, Kira yardımı için nereye başvurmam gerekiyor? İşte detaylar...

AFAD Kira Yardımı Bitti Mi 2024?

Tüm Türkiye’yi derinden etkileyen 6 Şubat depremlerinde ağır ve orta hasarlı evlerin boşaltılmasıyla birlikte binlerce kişi evsiz kaldı. Bu süreçte Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremzedelere kira yardımı yapmaya başladı. Ancak son yapılan açıklamaya göre, bu yardımlar kesiliyor. AFAD'dan yapılan açıklamada, “6 Şubat depremlerinin büyüklüğü ve etkisi göz önüne alındığında, daha önce hiçbir depremde yapılmayan bir ilki gerçekleştirdik ve kiracılara da kira destek ödemesi başlattık. Orta hasarlı ve üzeri hasarlı konutlarda ikamet eden kiracı ailelerimizin kira destek ödemelerine Nisan 2023'te başlamıştık. 12 ay olarak planlanan bu destek ödemelerinin 15’incisini ve sonuncusunu Haziran ayında yaparak tamamlayacağız. Allah milletimizi ve devletimizi her türlü afetten korusun” denildi.

AFAD Kira Desteği Ne Kadar Sürecek?

AFAD depremzede kira desteği uygulaması, 2023 Nisan ayında başlamış ve toplamda 12 ay sürecek şekilde planlanmıştı. Bu destek Haziran ayında sona erecek. 12 ay boyunca yapılan kira yardımları, Haziran ayında yapılacak olan 15’inci ve son ödeme ile tamamlanacak. AFAD kira yardımı ödemeleri, belirlenen hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak ve bu uygulama uzatılmayacak.

Manisa Akhisar'da korkutan yangın kontrol altında Manisa Akhisar'da korkutan yangın kontrol altında

Deprem sonrası yapılan bu yardımlar, binlerce aileye geçici de olsa bir rahatlama sağlamıştı. Ancak AFAD'ın açıkladığı üzere, Haziran 2024 itibariyle bu yardımlar sona erecek. Vatandaşlar, kira yardımı ile ilgili son ödemelerini Haziran ayında alacaklar ve sonrasında herhangi bir uzatma yapılmayacak.

Editör: Haber Merkezi