Otomobil direğe çarptı: 4 ölü Otomobil direğe çarptı: 4 ölü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ekim ayına ilişkin sıcaklık, yağış ve kuraklık analiz raporlarına göre, 2023 yılının önceki aylarında olduğu gibi ekim ayında da sıcaklıklar arttı yağışlar azaldı. Raporlarda özellikle Türkiye'nin batı kesimlerinde 'şiddetli kurak' ekim ayı yaşanırken son 53 yılın en sıcak 7'inci ekimi olarak kayıtlara geçti. Yurdun tüm bölgelerinde sıcaklıklar normalin üzerine çıkarken yağışların son 5 yıldır normalin altında seyretmesi dikkat çekti.

Dünya son aylarda defalarca rekor sıcaklıklara ulaşırken 2023 yılı tarih boyunca kaydedilen 'en sıcak yıl' olma yolunda hızla ilerliyor. Bilim insanları bu yılın ortalarında çıkan El Nino hava olayının 2024 Nisan ayına kadar devam edeceği uyarısında bulundu. Bu da sıcaklıkların daha artacağı anlamına geliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 2023 yılı ekim ayı sıcaklık ve yağış raporları ile meteorolojik kuraklık analizine ilişkin haritayı yayınladı. Raporlarda meteorolojik kuraklık açısından Türkiye'nin batı kesimlerinin tamamıyla 'şiddetli kurak' gösterildiği harita dikkat çekerken, yağışların son 5 yıldır ekim aylarında normallerinin altında yaşandığına vurgu yapıldı.

2023 yılı Ekim ayı, meteorolojik kayıtların düzenli tutulmaya başlandığı 1970 yılından bu yana son 53 yılın en sıcak 7'nci ekim ayı olarak kayıtlara geçti.

SICAKLIK NORMALLERİN 1,5 DERECE ÜZERİNDE

1991-2020 normalleri ekim ayı ortalama sıcaklığı 15,6 derece iken, 2023 yılı ekim ayı sıcaklığı ise 17,1 derece ile normallerinin 1,5 derece üzerinde gerçekleşti. Sakarya, Akhisar, Manisa, İzmir, Gediz, Emirdağ, Beyşehir, Kahramanmaraş, Dalaman, Adana Bölge, Osmaniye, İskenderun, Antakya, Erdemli, İslahiye, İç Anadolu Bölgesi'nin doğu kesimleri, Orta ve Karadeniz'in geneli, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin geneli hariç diğer bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde yaşandı.

8153015-001

YAĞIŞLAR SON 5 YILDIR NORMALİN ALTINDA

Ekim Ayı Alansal Yağış Raporu'na göre ise Türkiye geneli ekim ayı yağışları normalinin altında, geçen yıl ekim ayı yağışlarının üzerinde gerçekleşti. 2023 yılı Ekim ayı yağışı metrekareye 36,6 kilogram düştü. 1991- 2020 Ekim ayı normali 49,4 kg, 2022 yılı ekim ayı yağışı 30,8 kg olarak açıklandı. Yağışlar normaline göre yüzde 26 azalma, geçen yıl ekim ayı yağışlarına göre yüzde 19 arttı.8153014

Türkiye geneli ekim ayı yağışlarının son 5 yıldır normallerinin altında seyrettiğine dikkat çekilen raporda, kıyı Ege, Marmara Bölgesi'nin batısı, Ankara, Eskişehir, Antalya ve Şanlıurfa çevrelerinde normallerine göre yüzde 80'in üzerinde azalma kaydedildi. Bölge geneli yağışlarda Doğu Anadolu Bölgesi hariç tüm bölgelerde normaline göre azalma yaşandı. En fazla azalma yüzde 75 ile Ege Bölgesi'nde izlendi. Kocaeli, Sakarya, Samsun, Adana, Kayseri, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yüzde 40- 60 artma kaydedildi.

( Karar )