Kastamonu Kent Müzesi, 1943 Tosya Depremi sonrası hasar gören tarihi anıtları incelemek için Kastamonu'ya gelen ve 1944 yılında Kastamonu Kalesi'ni detaylı bir şekilde belgeleyen arkeolog Mahmut Akok'u andı.

Arkeolog Mahmut Akok'un Kastamonu Kalesi İncelemesi

Mahmut Akok, 1944 yılında Kastamonu Kalesi'ni incelemiş ve mükemmel bir şekilde çizerek belgelemiştir. Bu değerli çalışmasını daha sonra makale olarak yayımlayan Akok, Kastamonu'nun tarihi mirasına önemli katkılar sağlamıştır. Arkeolog Akok, çiziminin sağ alt köşesine "Kastamonu Kalesi’nin şimal şarktan (kuzeydoğu) görünüşü" şeklinde bir not düşmüştür.

1944 Yılında Kastamonu'ya Geldi! Kastamonu Kalesi'ni Çizerek Belgeledi! 1

Kastamonu'nun yaşam sıralaması belli oldu! Kastamonu kaçıncı sırada! Yaşam süresinin en kısa olduğu il hangisi? (2024) Kastamonu'nun yaşam sıralaması belli oldu! Kastamonu kaçıncı sırada! Yaşam süresinin en kısa olduğu il hangisi? (2024)

Kastamonu Kent Müzesi'nden Açıklama

Kastamonu Kent Müzesi yetkilileri, "1943 Tosya Depremi'nden sonra hasar gören tarihi anıtları incelemek için Kastamonu'ya gelen arkeolog Mahmut Akok, 1944 yılında Kastamonu Kalesi'ni hem incelemiş hem de mükemmel bir şekilde çizerek belgelemiş ve daha sonra makale olarak yayımlamıştır. Anısına saygıyla." ifadelerini kullanarak Mahmut Akok'u andı.

Kastamonu Kalesi ve Tarihi Önemi

Kastamonu Kalesi, tarihi ve kültürel mirasıyla Kastamonu'nun en önemli simgelerinden biridir. Arkeolog Mahmut Akok'un 1944 yılında yaptığı detaylı incelemeler ve çizimler, kalenin tarihi dokusunu koruma açısından büyük önem taşımaktadır.

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU