Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar’ın hayatı ve kariyeri araştırılmaya başlandı. Birçok kişi YÖK Başkanı Erol Özvar kimdir? Erol Özvar aslen nereli, kaç yaşında? Sorularına yanıt arıyor… İşte, Erol Özvar’ın biyografisi…

YÖK Başkanı Erol Özvar Kimdir?

1966 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Erol Özvar, 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Şehit Hava Pilot Üsteğmen İsmail Şalcı, Tosya'da kabri başında anıldı Şehit Hava Pilot Üsteğmen İsmail Şalcı, Tosya'da kabri başında anıldı

Genellikle Orta Doğu ve Osmanlı Devleti’nin özel ekonomik ve mali kurumlarındaki değişimlerini ele alan bilimsel çalışmalar yaptı.

Erol Özvar’ın Kariyeri

Erol Özvar, Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması isimli kitabı ile Garanti Bankası’na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi’nce 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülünün sahibi oldu.

Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı Bütçelerini hazırlayan Erol Özvar, Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler isimli iki ciltlik kitabı ile 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’nün sahibi oldu.

2009-2012 yılları arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nde HarvardHukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı’nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev aldı.

Erol Özvar, Türk Tarih Kurumu bilim kurulu üyeliği ile Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği idare kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk babası olan Erol Özvar,30 Temmuz 2021 tarih ve 374 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı seçilmiştir.

Editör: Haber Merkezi