İslam Memiş, bayram tüyosunu verdi: Onu verip 1 kilo altın alabilirsiniz! İslam Memiş, bayram tüyosunu verdi: Onu verip 1 kilo altın alabilirsiniz!

AKP iktidarı güdümünde yürütülen para politikaları, son yıllarda Türkiye'de yüksek bir enflasyon yaşanmasına neden olurken, 2018 yılında yaşanan sistem değişikliği sonrasında dolar kuru, önlenemez bir yükselişe başlamıştı.

Dövizin yükselişi ve Türk lirasının günden güne değer kaybedişi karşısında dolar sahiplerine yönelik birçok kısıtlamaya giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, aradan geçen yıllarda dolar sahiplerinin üzerindeki baskıyı giderek artırdı.

doviz2.jpg6 YILDIR YASAKTI

28 Mayıs seçimleri sonrasında göreve gelen yeni ekonomi yönetimi, parasal sıkılaşma sürecini başlatırken, ekonomide 'normale ve rasyonel politikalara dönüş' mesajları vererek, döviz sahiplerine yönelik kısıtlamalarının bazılarını gevşetme kararı almıştı.

Son olarak 28 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından "döviz cinsi ve dövize endeksli sözleşmelerle, döviz ile ödeme yapılamamasına dair" hükümlerine, geriye dönük bazı istisnalar getirildi.

Türkiye'de geçmişte döviz cinsi sözleşme yapmak, döviz faturalama ve direkt döviz ödeme sistemlerini kullanmak mümkünken, bu durum 2018 yılı sonrasında değişmiş ve birçok işlemde Türk lirası zorunlu tutulmuştu.

DOLAR SAHİPLERİ İÇİN O KISITLAMALAR KALDIRILDI

Yayımlanan yeni tebliğ ile tüm kısıtlamalar kaldırılmamış olsa da, dolar sahiplerini yakından ilgilendiren ve daha rahat hareket etmelerine olanak tanıyacak bir dizi değişikliğe gidildi. Bu değişiklikler, bireysel döviz sahiplerinden ziyade özellikle yüklü miktarda dolar ve benzeri yabancı para birimi varlığı bulunan şirketlerin işine yarayacak.

Türkiye'de bir dönem döviz cinsi sözleşme yapmak, döviz faturalama ve direkt döviz ödeme mümkündü. 2018-22 arası farklı kararlarla bu büyük oranda yasaklanmıştı...

İşte dolar sahipleri için kaldırılan kısıtlamaların yer aldığı Resmi Gazete tebliği:

whatsapp-image-2024-02-28-at-18-27-36.jpeg(Halk TV)