Covid-19’un  ardından dünya genelinde yeni bir pandemi tehdidi ortaya çıktı. Gündemdeki bu yeni virüs Nipah olarak adlandırıyor.

Bangladeş'te gerçekleşen bu trajik olayda, bir adam çiğ meyve suyu içtikten sonra Nipah virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Bu virüs, bulaştığı kişilerin yüzde 75'ine kadar ölümcül olabiliyor ve son derece ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Bangladeşli adamın enfekte meyve yarasalarının idrarı veya tükürüğüyle kirlenmiş çiğ hurma suyu içtiği belirlendi. Sağlık yetkilileri, bu içecek nedeniyle en az 139 kişinin virüse yakalandığını ve özellikle çiğ hurma suyu içmemeleri konusunda halkı uyardı. Nipah virüsü, hayvanlardan insanlara bulaşabilen zoonotik bir virüs olarak biliniyor ve özellikle Bangladeş ve Hindistan'ın bazı bölgelerinde yaygın olarak görülüyor.

5235 (3)

Nipah virüsüne maruz kalan 14 kişiden 10'u 2023 yılında Bangladeş'te hayatını kaybetti, bu da son yedi yılın en yüksek ölüm sayısı olarak kaydedildi. Hayatta kalanların yaklaşık yüzde 20'sinde uzun vadeli nörolojik sorunlar ortaya çıkıyor, ki bu da virüsün ciddiyetini gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Nipah virüsünü pandemi potansiyeline sahip "öncelikli patojenler" listesine almış durumda. Bu virüs, solunum ve merkezi sinir sistemlerine hızla zarar verebilir ve Covid-19'dan biraz daha yüksek bir ölüm oranına sahiptir. Şu ana kadar Nipah virüsüne karşı etkili bir tedavi veya aşı bulunmamakla birlikte, birkaç uzman grubu bu yönde çalışmalar yürütülüyor.

Bilim insanları, Nipah virüsünün kesinlikle yeni bir pandemiye neden olabileceğini belirtiyorlar. Özellikle gıda yoluyla bulaşma endişe verici bir durum olarak öne çıkıyor. Uzmanlar, virüsün şu an için insanlar arasında bulaşmasının zor olduğunu ancak gıda yoluyla bulaşmanın daha büyük bir pandemiye yol açabileceğini ifade ediyorlar.

5235 (2)

Bu nedenle, uluslararası ticarette enfekte karkasların dikkatlice yönetilmesi ve yayılmasının önlenmesi son derece önemli olduğu belirtildi.

Filistin ve İsrail arasında ateşkes ümidi azalıyor Filistin ve İsrail arasında ateşkes ümidi azalıyor

Uzmanlar, bu virüsün gelecekteki kitlesel yayılma potansiyeline karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulandı.

( Kamu son haber )

Editör: Deniz Çam