James Webb Uzay Teleskobu, gaz devi Uranüs'ü tüm detaylarıyla hiç olmadığı kadar net görmemizi sağladı.

Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın yedinci gezegen olan Uranüs, bugüne kadar yalnızca Voyager 2 uzay  aracı ve Keck ile gözlemlenmişti. Donmuş manto ve hidrojen ile helyum gazlarından oluşan gezegen, tarihe geçecek bir şekilde James Webb Uzay Teleskobu tarafından gözlemlendi.

Üstelik James Webb, daha önce gördüğümüz görüntülerde gezegenin pek de göze batmayan silik halkalarını da apaçık ortaya koydu. Gezegen üzerindeki bulutlar ve Uranüs’ün en parlak uyduları da James Webb’in lenslerine yakalandı.

James Webb’in elde ettiği bu fotoğrafta gezegen üzerindeki parlak noktalar, atmosferde bulunan bulutlardan kaynaklanıyor. Fakat görüntünün en ilginç yeri bu noktalar değil, çok daha büyük bir şekilde görülebilen beyaz alan.

Bu beyaz alan, gezegenin tamamen buzla kaplı bölümünün ta kendisi. Bu alanı da tarihte ilk kez James Webb sayesinde bu kadar net bir şekilde görebiliyoruz. İşin ilginç yanı bu alan, doğrudan Güneş ışığında gözükse de gezegenin sonbahar döneminde ortadan kayboluyor. James Webb tarafından elde edilen verilerin bu gizemi aydınlatması bekleniyor.

TBMM'den Bakü'deki Türk eğitim kurumlarına ziyaret TBMM'den Bakü'deki Türk eğitim kurumlarına ziyaret

Görüntülerde gördüğümüz halkalar ise Uranus’ün 13 halkasını gösteriyor. Fakat sadece 11 adet halka görebiliyoruz. Bunun nedeni, diğer iki halkanın çok fazla ışık yansıtması sonucunda birbiriyle iç içe geçmiş gibi gözükmesi.

Bu fotoğrafta ise Uranüs’ün 27 uydusunun tamamını göremiyoruz. Zira bu uyduların pek çoğu oldukça küçük ve gözlemlenmesi zor derecede az ışık yansıtıyor. Yukarıda gördüğümüz 6 uydu ise Titania, Oberon, Miranda, Puck, Ariel ve Ubriel uyduları.

Üstelik NASA’nın açıklamasına göre bu fotoğraf, sadece 12 dakikalık bir pozlamanın ürünü. Daha uzun pozlamalar ile Uranüs hakkında çok daha detaylı görüntüler ve veriler elde etmek mümkün olacak.

(Haber Merkezi)