UNESCO Dünya Mirası Komitesi, 11 Eylül’de Suudi Arabistan Kültür Bakanı ve Suudi Ulusal Eğitim Kültür ve Bilim Konseyi Başkanı Prens Bedir bin Abdullah bin Ferhan ile UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’ın katılımıyla gerçekleşen açılıştan bu yana, Al Faisaliah Tower Prince Sultan’s Grand Holl’da geçici listelerde yer alan toplam 53 eseri değerlendirdi. Komite, Gordion’un Dünya Mirası Geçici Listesi’nden Asıl Listesi’ne geçmesine karar verdi. Baran başkanlığındaki ATO Heyeti de bu tarihi ana tanıklık etti.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin 45. Oturumu 25 Eylül’e kadar Riyad’da devam edecek.
Toplantılarda, aralarında Ankara’nın yüzlerce yıl öncesinden kalan değeri Arslanhane Camii’nin de yer aldığı Konya’daki Eşrefoğlu Camii, Kastamonu’daki Mahmut Bey Camii, Eskişehir-Sivrihisar’daki Ulu Camii, Afyonkarahisar’daki Ulu Camii’nden oluşan Türkiye’nin 5 ahşap tavanlı ve ahşap destekli camilerin dünya mirası listesine girmesi ele alınacak. Arslanhane Camii için de olumlu karar bekleniyor.

Bayram da tatilin bedeli çok ağır oldu! 68 kişi hayatını kaybetti, 10 bin yaralı var! Bayram da tatilin bedeli çok ağır oldu! 68 kişi hayatını kaybetti, 10 bin yaralı var!

820cac3d0d56502b66424b31b13edd08

(iha)

Editör: Mustafa Balcı