Kastamonu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok, yeni yapımına başlanacak olan İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi arazisi üzerinde incelemelerde bulundu.

Kastamonu'da FETÖ operasyonu! 15 Temmuz hain girişimin yıldönümü öncesi FETÖ firarisi yakalandı! (12 Temmuz 2024) Kastamonu'da FETÖ operasyonu! 15 Temmuz hain girişimin yıldönümü öncesi FETÖ firarisi yakalandı! (12 Temmuz 2024)

Ismail Hakkı Bey Ilk Tip Sehidi Inebolu (1)

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok, beraberinde Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Halim Şekerlioğlu ve İnşaat Mühendisi Serkan Otçu ile birlikte; İnebolu Yukarı Hatipbağı Mahallesinde 2107 m2 arsa üzerinde ve bahçesinde Türkiye'nin İlk Tıp Şehidi Dr. İsmail Hakkı Bey’e itafen vefa duygusuyla dikilmiş anıt bulunan, geçtiğimiz günlerde de mevcut arsa üzerinde yeniden yapılması için Dr. İsmail Hakkı Bey Anıtı’na dokunulmaksızın, yıkım işlemi gerçekleşen ve çok yakında temeli atılacak olan İnebolu TSM, ASM ve 112 ASHİ binası arazisi üzerinde incelemelerde bulundu.

Ismail Hakkı Bey Ilk Tip Sehidi Inebolu (2)

İLK TIP ŞEHİDİNİN ANITI RESTORE EDİLECEK

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok, mevcut uygulanacak projede İlk Tıp Şehidimiz Dr. İsmail Hakkı Bey Anıtının korunması için alınacak önlemler hakkında istişarelere bulunarak, anıtın restore edilmesi ve aile sağlığı merkezinin “Dr. İsmail Hakkı Bey Aile Sağlığı Merkezi” olarak isimlendirilmesi için gerekli girişimlerin başlatılması talimatını verdi.

Ismail Hakkı Bey Ilk Tip Sehidi Inebolu (4)

İlk Tıp Şehidimiz Dr. İsmail Hakkı Bey kimdir?

Drhakki Bey

Balkan Savaşı esnasında ve bitiminden hemen sonra cephelerde Tifüs hastalığına yakalanan İnebolu’daki Memleket Hastanesine gönderilen askerlerimizin tedavisi için gece gündüz çalışırken, kendiside bu mikrobu kaparak yaşamını yitiren Tosyalı Kahraman Doktorumuzu bir vefa duygusuyla halkın anıt dikip mezarını da Anıt Mezar yaptığı Türkiye’deki tek ilçe İneboludur.

Ismail Hakkı Bey Ilk Tip Sehidi Inebolu (5)
Bu tıp şehidi kahraman doktorumuzun adı İsmail Hakkı Beydir. Dikili Anıt üzerinde şu yazılar yazılıdır;
”Vazife Uğrunda ömür tüketen hakkın rahmetine kavuşan ismi yok olmuş Müslüman Doktor için iyilikseverlerin yardımlarıyla yapılan abidedir. Ruhlarına Fatihalar armağan ederiz. Sene 1339(1923)”

Ismail Hakkı Bey Ilk Tip Sehidi Inebolu (3)Gazete Kupuru-1

Editör: Haber Merkezi