Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, daha önce de ilk 4’lü ve 5’li çapraz karaciğer nakillerinin de bu merkezde gerçekleştirildiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Dünyanın ilk 6’lı çapraz karaciğer nakli ameliyatı Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü’nde yapıldı” dedi. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, daha önce de ilk 4’lü ve 5’li çapraz karaciğer nakillerinin de bu merkezde gerçekleştirildiğini belirterek, “Çapraz nakil ameliyatları, hastaların vericileri olmasına rağmen kan ve doku uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericilerinden organ alamamaları, aynı durumdaki hastalar arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına nakil yapılması anlamına geliyor. Bu nakillerin en ilerisi olan 6’lı çapraz karaciğer nakil ameliyatları, nakil bekleyen hastalar için ümidi artırıyor” ifadelerini kullandı.

Koca, üniversitenin Karaciğer Nakli Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın, ameliyat sürecini anlattığı videoyu da paylaştı. Prof. Dr. Yılmaz, dünyada 2’li çapraz nakillerin birçok ülkede yapıldığını, ama bunun karaciğer nakil bekleyen hastalara çok büyük katkısı olmadığının ortaya konulduğunu, ancak çoklu çapraz karaciğer nakilleriyle başarı elde edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Yılmaz, şimdiye kadar 11 kez yapılan 3’lü çapraz nakillerinin 9’unun yanı sıra 4’lü ve 5’li çapraz karaciğer nakillerinin enstitülerinde yapıldığını söyleyerek, “Dün de ilk kez 6’lı çapraz karaciğer nakli gerçekleşti. Hastalarımızın durumu çok iyi. Ben ümit ediyorum bu model hem ülkemizde, hem de dünyada karaciğer nakli bekleyen hastalara ümit olacaktır” dedi.

Anne Şehir Merkezleri kadınların hayatına dokunuyor Anne Şehir Merkezleri kadınların hayatına dokunuyor

( karar )

Editör: Deniz Çam