Konut satışı gün geçtikçe azalırken vatandaşların ise kendi evine sahip olma isteği daha çok artıyor. Hayat pahalılığı bir yandan yorarken kirada yaşayan vatandaşlar artan ev kiralarının maaşlarını ellerinden almasından yorulmuş durumda. Özellikle gelir seviyesi düşük olan vatandaşlar içinse en iyi çözüm yolu TOKİ’den yararlanarak ev almak oluyor. TOKİ (Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi) tarafından düşük gelirli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ev sahibi olması sağlanıyor. Peki, TOKİ’nin yeni projesi hangi iller için? TOKİ aylık ödemeleri ne kadar olacak? TOKİ başvurusu nasıl yapılıyor? TOKİ başvuru şartları neler? İşte TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşlar için tüm ayrıntılar haberimizde…

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

Toki Konut

İşverenin beklediği haber geldi! İşverene SGK prim desteği müjdesi! İşverenin beklediği haber geldi! İşverene SGK prim desteği müjdesi!

TOKİ’nin vatandaşlara kolaylık sağlayarak satışa sunduğu konutlar için başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılıyor. E-Devlet sistemine başvuru yapacak kişi kendi T.C. kimlik ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) sayfasına girerek sayfadan detaylı bilgilendirme formunu okuduktan sonra “Devam” ederek sağ üstteki “Yeni Başvuru” seçeneğini tıklar. Buradan istenen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekiyor. Başvuru aşamalarının sonunda ödeme kısmı geliyor. Buradan başvuru için gerekli tutar yatırılıyor. Ardından başvuru tamamlanmış oluyor. Başvuru https://www.turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu adresinden hızlı ve kolayca yapılabiliyor.

KİMLER TOKİ’DEN EV ALABİLİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar 1 yıl ve daha fazla ikamet ettikleri şehir nüfusuna kayıtlı ise başvuru yapabilir. Toplu Konut İdaresi’nden daha önce konut satın almamış vatandaşlar, 25 yaşını doldurmuş olmalıdır. Tapuda kayıtlı bir konutu olmayan vatandaşların hane gelirine de bakılıyor. Şehit ailesi, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler için ayrıcalıklar bulunuyor. Başvurular kategorilere ayrılırken ilk kategoride şehir ailesi, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler yer alıyor. İkinci kategoride ise yüzde 40 ve üstünde engelli vatandaşlar, üçüncü kategoride emekliler, dördüncü ve son olan kategoride ise diğer alıcı adayları yer alıyor.

0x0-toki-istanbul-konut-basvurusu-kabul-edilmeyenler-belli-oldu-iste-arnavutkoy-basaksehir-esenler-toki-istanbul-k-1676530630887

TOKİ’DEN AYLIK 7.500 TL TAKSİTLİ KONUT SATIŞI

TOKİ ile işbirliği içinde olan Emlak Müzayede, önümüzdeki günlerde TOKİ konutlarının satışının yapılacağını duyurdu. Gerçekleştirilecek konut satışında belirli bir peşinatın yine önden verileceği, geriye kalan ödemenin ise taksite bölüneceği açıklandı. Emlak Müzayede’nin yapacağı konut satışında 2+1 daireler yer alacak. Dairelerin aylık taksit miktarının ise 7 bin 500 TL’den başlayacağı belirtildi. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük şehirlerden de konut satışı yapılacağı öğrenildi. Satışların ne zaman başlayacağı ve diğer detaylar henüz açıklanmadı. Açıklandığı zaman haberimizde yer verilecek.

(kartal.com)