• 10 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete alınan ve 17 Nisan itibarıyla İstanbul’da vatandaşların ziyaretine açılan yerli ve milli üretim TCG Anadolu’nun, ülkemizin tek İstiklal Madalyalı ilçesi Yiğit İnebolu’ya da gelip demir atmasını ve ziyarete açılmasını bekliyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim TCG Anadolu, Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

İstanbul Tuzla'daki yakıt ikmali sonrası Marmara Denizi'ne açılan ve Gelibolu yönünden Boğaz'a giren milli gemi, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün altından geçip Çanakkale'ye doğru seyrini sürdürdü. Dev gemiyi, Lapseki ilçesi sahilinde vatandaşlar sahilden izledi.

Köprü geçişinden yaklaşık 1,5 saat sonra Çanakkale önlerine ulaşan TCG Anadolu'yu sahildeki vatandaşlar selamladı.

Milli gemi, Tarihi Gelibolu Yarımadası'nı selamlayıp Hisarlık Tepe'de bulunan 42 metre yüksekliğindeki Şehitler Abidesi'ne doğru yol aldı. Seddülbahir sahilinden Boğaz çıkışına ilerleyen TCG Anadolu daha sonra rotasını İzmir'e çevirdi.

İNEBOLU’DA DA ZİYARETE AÇILSIN

10 Nisan'da hizmete alınan ve 17 Nisan itibarıyla vatandaşların ziyaretine açılan TCG Anadolu, İstanbul programı süresince 140 bin 55 ziyaretçiyi ağırladı. Büyük ilgi gören TCG Anadolu’nun İstanbul, Çanakkale ve İzmir programının ardından rotasını hangi yöne çevireceği bilinmezken, ülkemizin tek İstiklal Madalyalı ilçesi Yiğit İnebolularda TCG Anadolu’nun ilçeye gelip demir atmasını ve ziyarete açılmasını bekliyor.  

10 ton kurşun kaplanacak: Kastamonulu hayırsever yaptırıyor...! 10 ton kurşun kaplanacak: Kastamonulu hayırsever yaptırıyor...!

TCG Anadolu’nun 14 Mayıs seçimleri öncesinde rotasını, Kurtuluş Savaşı’nda büyük kahramanlık sergileyen İnebolu ilçemize çevirmesi için başta Kastamonu Valisi Avni Çakır, yerel siyasi dinamikler ve İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’dan girişim bekliyoruz.   

TCG ANADOLU'NUN ÖZELLİKLERİ

- Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahip.

- Uçuş güvertesinin yer aldığı gemiye aynı anda 6 helikopter iniş ve kalkış yaparken, SİHA'lar da konuşlanabiliyor.

- Toplam 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu'da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.

- TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve kontrol gemisi görevlerinde de kullanılabilecek.

- 27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunuyor.

- Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 muhtelif araç taşıyabilme özelliğine sahip.

- TCG Anadolu, gemi yakıt ikmali yapmaksızın Türkiye'den Japonya'ya ya da Avusturalya'ya intikal edebiliyor.

(Mustafa Balcı)