Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinin hangi Türk Boyu’na mensup olduğu, Türkistan Bölgesi’nden gelen Türk Boyları’nın hangilerinin Taşköprü’ye yerleştiği merak ediliyor. Taşköprü hangi Türk Boyu’ndan? Taşköprü hangi Türk Boyu’na mensup? Taşköprü Kayı Boyu mu? İşte detaylar…

Eski Turk Ceyiz

Taşköprü birçok tarihi ismin övgü ile bahsettiği, nüfus bakımından Türk nüfusun her daim en yüksek olduğu ilçelerden biri olmuştur. 

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu ve Taşköprü, bu bölgede en yüksek oranda Türk nüfusu barındıran il ve ilçe niteliğini taşımaktadır. Oğuz Boylarının birçoğunun özellikle Taşköprü bölgesine yerleştiği bilinmektedir.

1927 yılında Kastamonu’da gerçekleştirilen nüfus sayımında, nüfusun yalnızca yüzde 0.5’inin diğer milletlere mensup olduğu tespit edilmiştir. Nüfusun yüzde 99.5’inin Türklerden oluştuğu o dönem gerçekleştirilen nüfus sayımına yansımıştır. 

0X0 Hangi Turk Boyundan Oldugunuzu Merak Ediyor Musunuz Iste Turklerin Soy Agacinin Il Il Listesi 1684829066773

Usta Tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun yapmış olduğu çalışmalardan yola çıkarak, Taşköprü’ye Kayı boyundan 6 köy yerleşimi, Avşar Türklerinden 9 köy yerleşimi, Dodurga Boyundan 2 köy yerleşimi, Döğerli boyundan 1 köy yerleşimi, Kızık boyundan 8 köy yerleşimi, Yıva boyundan 14 köy yerleşimi, Yüreğir boyundan 6 köy yerleşimi gerçekleştiği söylenebilmektedir.

Oğuz Boyuna bağlı Türkmenlerden oluşan boylar Taşköprü’nün birçok farklı noktasına yerleşmiş, yerleşim yeri tercih ederken ise genellikle yüksek noktaları tercih etmişlerdir.

93949312 10158132618153290 4037061905808883712 N

Sever Teknolojileri'nden Taşköprü'de yeni iş yeri açılışına davet Sever Teknolojileri'nden Taşköprü'de yeni iş yeri açılışına davet

Edebiyatçı kişiliği ve milliyetçi fikirleri ile tanınan Hüseyin Nihal Atsız da Kastamonu’daki Türklerin Türkistan Bölgesi’nden (Orta Asya) nasıl geldilerse öyle kaldıklarını, karışmadıklarını ifade etmiştir.

Editör: Haber Merkezi