Kastamonu'da 1. Amatör Küme'de oynayan Taşköprüspor, İhsangazispor ile oynayacağı maç öncesinde kale direklerinin standartlara uygun olmadığını öne sürmüş ve hakemlerin yaptığı ölçüm sonrası maç ertelenmişti.

AW079406_02

Haberin önce internet haber sitelerinde ardından ulusal basında yer almasının ardından, bu haber birçok TV kanalında "Türk futbolunda skandal olay! 23 yllık kale direklerinin ölçüsü yanlış çıktı" başlığıyla sunuldu.

Yaklaşık 20 yıldır oynanan maçların iptal edilmeyeceği merak konusu olurken, hakemlerin yaptığı ölçümlerde kalelerin yüksekliğinin 2,44 yerine 2,40 metre, genişliğinin ise 7,32 yerine 7,20 metre olduğu tespit edilince maç ertelenmişti.

GÜNDEMDEKİ HABER NASILDI HATIRLAYALIM

Kastamonu'da 1. Amatör Kümede mücadele eden Taşköprüspor, deplasmanda karşılaşacağı İhsangazispor maçına dakikalar kala itirazda bulunarak kale direklerinin ölçüsünün standartlar dışında olduğunu belirtti. Metreyle kale direklerinin ölçülmesinin ardından maç iptal edildi.

HAKEMLER ÖLÇÜM YAPTI

Hakemler, sahaya metre getirerek kale direklerini ölçtü. Yapılan ölçümler sonucunda, kale direklerinin yüksekliğinin ve genişliğinin standartların dışında olduğu tespit edildi. Taşköprüspor, bu durumda maçı oynamayı reddetti. Hakemler de maçı ileri bir tarihe erteledi.

ÖLÇÜMLER YANLIŞ ÇIKTI

Kalelerin yüksekliği 2,44 metre, genişliği ise 7,32 metre olması gerekirken, 2,40 metre yüksekliğinde ve 7,20 metre genişliğinde olduğu ortaya çıktı.

23 YILDIR MAÇ OYNANIYOR

Yaklaşık 23 yıldır resmi maçlara ev sahipliği yapan İhsangazi Stadı, geçmişte oynanan maçların sonuçlarını etkilemiş olabilir. Kastamonu Belediyesi, kale direklerinin ölçüsünü düzeltmek için çalışma başlatacağını duyurdu. Türkiye Futbol Federasyonu ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Taşköprüspor: Mağdur biziz

İYİ Parti’nin Taşköprü Adayı Belli Oldu  İYİ Parti’nin Taşköprü Adayı Belli Oldu 

Kastamonu 1. Amatör Küme'de ilçemizi temsil eden Taşköprüspor, misafir olduğu İhsangazi Spor ile karşılaşacağı müsabaka öncesi kale direklerinin ölçülerinin standartlar dışında olduğu gerekçesi ile hakemlere itiraz etti.

Kale direkleri arasında gerekli ölçümleri yapan hakemler, ölçülerin standartlar dışında olduğunu tespit edip maçı erteledi.

Gerçekleşen olay sonrası Taşköprüspor resmi sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

"23 YILDIR YAPILAN YANLIŞIN DÜZELMESİNE VESİLE OLDUK
HERALDE YİNE YARANAMADIK

Yapılan açıklamada;
"Bugun deplasmanda saat 14:00 İhsangazispor’a konuk olmaya gittik kale direkleri maçın oynanmasına izin vermedi.
Kale direklerinin 21 cm kısa,alçak,dar,filelerin yanlış bağlandığı konusunda hakem triosuna gereken itirazımızı yaptık direkler arası mesafe ve yüksekliği ölçüldü nizami olmadığı anlaşıldı ve hakemler tarafından maç ertelendi.Güvenlik güçleri,sağlık ekipleri,ve seyircileri geldi yazık değil mi diyorlar kesinlikle doğru yazık ama en çok bize yazık daha uzak mesafeden gelen bütün planı bugün ki maç için yapan biz değil miyiz burda mağdur olan asıl taraf kim kamuoyuna soruyoruz Diyorlarki ilk yarı siz geçerseniz o kaleye ikinci yarı biz geçeriz oyuncularıda değiştirelim isterseniz.Biz hata ortaya çıkmasın diye susup açıklama yapmayalım istedik ama görüyoruz ki asıl konuşması gereken bizken bizden başka herkes konuşuyor.Kamoyuna saygıyla duyurulur." İfadelerine yer verilmişti...

(Mustafa Balcı)