Geçtiğimiz hafta kamuoyu araştırma şirketleri bir araştırma yapmış. “31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde; iktidar partisi emekliye gerektiği kadar zam yapsaydı birinci parti olur muydu?” diye sormuş.

2 bin 235 kişi katılmış ankete. Katılanların yüzde 62’si ‘evet’ cevabını verirken yüzde 38’i ‘hayır’ değişmezdi cevabını vermiş.

- Ünlü motosiklet sporcusu eski milletvekili Kenan Sofuoğlu, gazeteci Fatih Altaylı’ya röportaj veriyor…

- Milletvekili olduğuma bin pişmanım!

- Neden diyor Fatih Altaylı.

“Cumhurbaşkanı danışmanları arıyor bugün şuraya gideceksin. Gidiyorum. Seçmenlerin istek ve talepleri bitmiyor. Notumu alıyorum, ilgili kurumlara iletiyorum, hiç biri yerine getirilmiyor. Partinin programlarına yetişebilmek için yarışları bırakmak zorunda kaldım. Milletvekilliği bana göre değil. 14 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanımızdan müsaade istedim ve kendi isteğimle bıraktım!”

Evet..! Milletvekili olabilmek için bin takla atanlarda var, pişman olanlarda var!

Maalesef memleketin hali böyle…

14 Mayıs 2023 Milletvekili seçimlerinin üzerinden tam tamına 365 gün (bir yıl) geçti.

Bu bir yıl içinde bizim vekiller neler yaptılar, neleri yapamadılar şöyle bir göz atalım istedik.

- Öncelik tabi ki kadınların…

- Adaylığı AK Partili çevreler tarafından sürpriz bir şekilde karşılanan ve seçilen Fatma Serap Ekmekçi’nin bir yıllık performansı maalesef beklenildiği gibi olmadı.

Güler yüzü ve sempatik hareketleriyle ve de sosyal medyayı sürekli kullanarak, devamında bakanlarla sürekli çektirdiği fotoğrafları paylaşan Ekmekçi, açık kapatmaya çalışsa da bir yıl içerisinde elle tutulur, gözle görüler bir hizmete veya projeye maalesef imza atamadı.

Serap Ekmekçi, sürekli sosyal medya hesaplarından “Kıymetli Kastamonulular” diye başlayan mesajları ve bakanları ziyaret ederek çektirdiği fotoğrafların dışında birde rutin resmi programlara katılmanın ötesinde şu ana kadar hiçbir varlık gösteremedi.

Oysa Serap Ekmekçi’ye yakın bir gazeteci dostumuz onu işaret ederek ‘artık 14 Mayıs milat olacak’ demişti.

Demişti demesine de önceki dönem AK Parti Milletvekili Av.Metin Çelik bu milat meselesi nedeniyle resmi sosyal medya hesaplarından şöyle bir açıklama yapmıştı. “Partimizden son seçimde vekil olmuş. Şimdi o vekil olunca her şey düzeliyormuş! AK Parti dönemini ve öncesinde görev yapan son 50 yılın siyasileri hiçbir şey yapmamışlar! Rant peşinde koşmuşlar, vs. Susuyorsak söyleyecek bir şeyimiz olmadığından değil, söyleyecek çok şeyimiz var. Herkes aklını başına alsın…!”

Şeklinde tepki göstermişti.

Evet Kastamonulular çok şey beklediği ancak, bir yıldır beklediğini bulamayan Serap Ekmekçi sosyal medya hesaplarından bakanlarla fotoğraf çektirip paylaşmaya devam ediyor…

- Gelelim Germeç Beyi Halil Uluay’a.

Kastamonulular, Serap Ekmekçi gibi Halil Uluay’dan da çok umutluydu. Serap hanım Belediye Meclis üyeliği yaptığı için ve siyasetçi bir aileden geldiği için şehrin sorunlarına hakim bir siyasetçi olacağı beklentisi vardı. Germeç Beyi ise iki dönem İl Genel Meclisi Üyeliği ve bir dönemde AK Parti İl Başkanlığı yaptığı için şehrin sorunlarına hakim olacağı bekleniyordu.

Ne var ki O’da beklentilere cevap veremedi. Bırakın kalıcı hizmetlere imza atmasını seçmenlerinin küçük çaplı taleplerini bile yerine getirmekten geri kaldı Germeç Beyi Halil Efendi.

Yapılan yanlış uygulamalara karşı bile yapısı gereği sessiz kalması sevenlerini öfkelendirdi.  Germeç Beyi’nin bir yıllık performansı ise bıyığının altından sessizce gülmesi akıllarda kaldı.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşme sonrası Kastamonululara 500 yataklı ikinci bir hastane, 11 bin 800 kişilik modern stadyum ve Ilgaz-2 Tüneli ile Kırık Barajı’nın tamamlanması için ilave ek ödenek sözü verdiler! Lakin şu ana kadar bu sözlerinin yerine geldiğini söylemek mümkün değil. Stat projesinin de akıbetinin ne olacağı henüz belli değil. Germeç Beyi Halil Efendi ve Ekmekçilerin Serap Hanım, şu ana kadar İl Sağlık Müdürü, Milli Eğitim Müdürü ve Turizm Müdürü’nü değiştirmekle meşgul oldular. Haaa birde sahi kimsenin üstlenmediği! Sağlık’taki yönetim kadrolarını değiştirdiler. Bunun dışında bir şey yaptıkları söylenemez.

- Gelelim 14 Mayıs Milletvekili seçimlerinde CHP’den Milletvekili olan ancak daha sonra fikir değiştirip Kastamonu Belediye Başkanlığı’na aday olup kazanan Baltacı Hasan Efendiye…

Hasan Efendi’yi önceki dönem ve son 10 aylık Milletvekili performansını eleştirirsek haksızlık olur. Bu süre zarfında iktidarı eleştirerek ve yapması gerekenleri hatırlatma görevini fazlasıyla yerine getirdi Baltacı Hasan Efendi.

31 Mart seçimlerinde MHP’nin Belediye performansını beğenmeyen, AK Parti’nin ise kötü ekonomi yönetimi nedeniyle seçmen emaneten Hasan Baltacı’ya iyiden iyiye yüklü bir kredi açtı.

Baltacı daha koltuğa oturur oturmaz “Para yok, borç çok!” demeye başladı.

Seçmenlere ciddi hiçbir vaatte bulunmadan seçim kazanan CHP’li Hasan Baltacı, bu konuda rahat olsa da yine de seçmene sıcak dokunuşlar yapmak gerektiğini düşünerek ve bunun için yıl boyunca tüm ajans ve gazetelere ödenen abonelikleri sadece Sabah, Yeni Şafak ve Türkiye Gazetelerine yapılıyormuş gibi kamuoyuna yanıltıcı rakamlarla bilgilendirmesi tepkiye neden oldu.

Baltacı Hasan Efendi, ikinci icraatını ise TÜRGEV ve Ülkü Ocakları’na kira karşılığında geçici tahsis edilen yerleri iptal etmekte buldu.

Belediyede yeterince partisinin kadrosu bulunmayan Hasan Baltacı, bir taraftan Ülkücü kadrolar ile çalışmaya devam ederken diğer taraftan ise gözünü ülkücülerin yuvasına dikmesi ülkücülerin tepkisini çektiğini açık bir şekilde söyleyebiliriz.

Sonuç olarak bu kadim yurdu son bir yıl içerisinde yöneten siyasilerimizin performansı işte böyle…

Gerçek performans değerlendirmesini tabi ki 4 yıl sonra yapabileceğiz. Şimdilik bu kadar…

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanlar layık oldukları gibi yönetilirler…”