İzzet Sarı (Kastamonu Gazeteciler Derneği Başkanı ve Küresel Gazeteciler Konseyi İl Temsilcisi)

İzzet Sarı

(Kastamonu Gazeteciler Derneği Başkanı ve Küresel Gazeteciler Konseyi İl Temsilcisi)

Allah bu memleketin yazan, düşünün, sorgulayan kalemlerini ve beyinlerini eksik etmesin…
Bir süredir Mehmet Sayan hocamla telefonda görüşüyorduk. Yazları genelde kızının ve torunlarının yanına gittiği için il dışında oluyordu. Bundan bir süre öce telefonla aradı. Hal hatır sorduktan sonra “İzzet’ciğim yeni kitabım çıktı. İmzaladım, sana nasıl ulaştırayım.”dedi.
Bende hocam benim biraz rahatsızlığım var evden çıkmıyorum. Hayırlı olsun. Okuru bol olur inşallah dedikten sonra telefonu kapattım. Önceki gün Mehmet Sayan hocam tekrar aradı. “İzzet’ciğim kitabını Açıksöz Gazetesi’nde Alibey’e bıraktım oradan alıver, sana zahmet” dedi.
Mehmet Sayan hocamın “ Şehidini Bekleyen Baba” isimli hikaye kitabı dün itibariyle elime ulaştı.
Hiç ara vermeden bir solukta okudum kitabı.
Kitaba adını veren hikaye beni çok etkilemişti. ‘Şehidini bekleyen baba’nın hikayesini ilk olarak 2012 yılında Açıksöz Gazetesi’ni yeni kuduğumuz günlerde ben haber yapmıştım.
O dönem Anadolu Ajansı’nın Kastamonu’ya bölge müdürlüğü kurulmuştu. Bölge müdürü Ömer Erim Baştimar ile birlikte Araç’ın Avlacık Köyü’ne bağlı Ulualan Mahallesi’ne giderek şehit babasının ve annesinin hikayesini haber yapmıştık. Haber, tüm ulusal gazetelerde ve televizyonlarda yer almıştı o dönem.
Mehmet Sayan hocam bu memleketin gerçek bir değeri. Bu memlekete edebiyat alanında gerçekten çok büyük değer katan önemli bir edebiyatçımız. Genç nesillere örnek teşkil eden bir isim. Gerek eğitimcilik yaptığı dönemler de gerek yöneticilik yaptığı yıllarda memleketin tarihine ve önemli şahsiyetlerine değer katan önemli bir vatan evladı.

Daha önceki yıllarda yazdığı kitaplardan önemli ölçüde istifade eden bir gazeteci olarak kendisine çok çok teşekkür ediyorum.

“Şehidini Bekleyen Baba” isimli son kitabıyla yine Kastamonu ve ülkemiz edebiyatına çok önemli bir eseri kazandıran Mehmet Sayan hocamız daha önceki yıllarda;  ‘Siz Hiç Kastamonu’yu Gördünüz mü?, Meskanların Konağı, Şehit Şerife Bacı hikayeleri, Şehit Bacı tiyatro eseri,  Bu Gül Senin Öğretmenim, Bize Göre, gibi pek çok eseri yayınlanmıştı hocamızın.

Eğitimcilik ve yöneticilik yıllarında yazdığı eserlerle memleketin gençlerine çok önemli kaynak oluşturan Mehmet Sayan hocamız yine çok çok önemli bir eserle daha okurlarının karşısına çıktı.

Yeni kitabına benim yıllar önce haberleştirdiğim Araçlı Şehit Babası Sadık Tokat’ın hikayesini konu alması ve ismini vermesi beni ayrıca mutlu etti.

Mehmet Sayan hocamızın “Şehidini Bekleyen Baba”isimli  kitabında başka neler var diye soracak olursanız. Neler yok ki ;

-Camidan Alınan Dört Odun…

-410  Numaralı Oda

-Ahmet’in Hikayesi

-Ayşe’nin kaderi

-Beklenmeyen Kaza

-60’da 400

-Çocuklarıma Babalık Yapamadım

-Çocuk Gelin

-Doğunyurt’tan İstanbul’a

-Ersizlerdere

-Eski Dostlar

-Et Kombinası ve İhtilal

-Kanlıca Mantarı

-Mısırcı

-Öğretmen Olacağım

-Talaş ve İhtilal

-Kağıtçı

-Üniversiteli Hasan’ın Acı Sonu

-Şehidim Hakkını Helal Et Bize

-Sel

-Sesimi Duyuyormusun

-Polaris’te Bayramlaşma

-Recep Amca ve Ayakkabısı

-Babamın Hakkını verin,  gibi çok güzel yaşanmış memleket hikayeleri yer almaktadır.

1951 yılında Taşköprü’de dünyaya gelen Mehmet Saim Sayan hocamız, eğitim hayatının ardından yıllarca öğretmenlik yaptı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yıllarca Şube Müdürü olarak çalışan Mehmet Sayan,  emekliliğinin ardından 15 yıl boyunca da Kastamonu Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Kastamonu yerel basınında yıllarca köşe yazarlığı yaparak memleketin edebiyatına katkı sağlayan Mehmet Sayan hocamıza şahsım ve tüm hemşehrilerim adına yürekten  teşekkür ediyorum.

Allah bu memleketin yazan, düşünün, sorgulayan kalemlerini ve beyinlerini eksik etmesin…

İyi ki varsın hocam…

GÜNÜN SÖZÜ

“Başarılı bir insan olmaya çalışmayın, değerli bir insan olmaya çalışın. Başarılı bir insan, hayattan verdiğinden fazlasını alır, değerli bir insan ise hayattan aldığından fazlasını verir.”

(Albert Einstein)