Her yıl olduğu gibi bu yılda Mart ayının gelmesiyle halk arasında Beyaz Altın olarak adlandırılan Dünyaca ünlü ve ilçemizin geçim kaynağı olan sarımsak toprakla buluşmuştu.


Geçtiğimiz günlerde peş peşe gerçekleşen yoğun sağanak yağış, ilk başta çiftçiyi memnun etsede yağmurların sürekli devam etmesi tarlada ki mahsülleri olumsuz etkiledi.
Yağan dolu yağışı sonrası yapraklarında kırılmalar ve sararmalar oluşan sarımsakların akibeti çiftçileri fazlasıyla düşündürüyor.


Taşköprü ilçemize bağlı Yazıhamit köyünde yaşayan ve çiftçilik ile uğraşan Burak Kökyay, meydana gelen dolu yağışlarından sonra zarar gören mahsüller hakkında konuştu. Mikrofonumuza konuşan Kökyay;


“Her yıl olduğu gibi bu yılda sarımsakla mücadele ediyoruz. Bu sene ki yağışlardan dolayı mahsüllerimiz zarar görüyor, her yıl bu kadar yağmur ve dolu yağmadığından dolayı sıkıntı çekmemiştik ama bu sene baya bir sıkıntı çekiyoruz. Yağan dolu ve yağmurlardan dolayı sarımsakların yapraklarında sarartılar, dallarında ise kırılmalar var. Yaprakların kırılması sarımsağın büyümesine ve gelişmesine engel oluyor. Yağışlar bu şekilde devam ederse mahsüllerimiz büyük sıkıntıda. Önceki senelere bakarsak bu sene çok verim alamayacağız gibi görünüyor” dedi.

Pompeiopolis, Türkiye'nin antik kentleri listesinde Pompeiopolis, Türkiye'nin antik kentleri listesinde


Taşköprü Sarımsak Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Eligüzel ise konu hakkında;

“Öncelikle fazla sağanak yağmur ve dolu yağışlarından dolayı mahsulleri zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum. Taşköprü ilçemiz de 126 köyümüz var ve bunların 86 tanesinde sarımsak üretimi yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen dolu yağışı bu köylerimiz de ki tüm mahsülleri değil sadece 1-2 köyümüz de bulunan sarımsak tarlalarında ki mahsülleri olumsuz yönde etkiledi. Bu sene Taşköprü’de İlçe Tarım Müdürlüğü'nden almış olduğumuz bilgilere göre 18 bin dönüm araziye sarımsak ekimi yapıldı. Herhangi bir doğal afet yada dolu yağışı gibi mahsüle zarar verecek bir durum olmadığı sürece güzel bir hasad dönemi geçireceğimizi düşünüyorum. Umarım çiftçilerimiz verdikleri emeğin karşılığını alır” ifadelerine yer verdi.

Haber: Oğuzhan ERDOĞAN