31 Mart seçimleri öncesi AK Parti'den Kastamonu Belediye Başkanı aday adayı olabilmek için görevinden istifa eden Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, bugün itibariyle görevine yeniden başladı.

Reşat Asrak, yaptığı paylaşımda; "Kastamonu aşkı ile görevimizin başındayız" ifadelerine yer verdi.

Reşat Asrak kimdir?

Reşat Asrak, 1974 yılında Kastamonu'da dünyaya gelmiş ve kariyerine kucakladığı çeşitli görevlerle önemli bir iz bırakmış bir isimdir.

Eğitim hayatına Duruçay İlkokulu'nda başlayan Asrak, ortaokulu Merkez Ortaokulu'nda, liseyi ise Kastamonu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini 1992-1996 yılları arasında 19 Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nde tamamlamıştır.

Öğretmenlik kariyerine Trabzon Köprübaşı ilçesinde başlayan Asrak, Kars'ın Selim ilçesinde Asker Öğretmen olarak görev aldıktan sonra 1999-2001 yılları arasında Kastamonu Daday ilçesinde öğretmen olarak görev yaptı. 2001 yılında atandığı Kastamonu Pınarbaşı YBO'da öğretmenlik, müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı ve okul müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu. Bu süre zarfında, Pınarbaşı ilçesinin gelişimi ve doğa turizmi potansiyelinin artırılması amacıyla yapılan çalışmalara aktif olarak katkı sağladı. Özellikle, günümüzde binlerce kişiyi ağırlayan Horma Kanyonu Yürüyüş Yolu projesinin hayata geçmesinde önemli rol oynadı.

2013-2014 yılları arasında Taşköprü Bahri Alp Ortaokulu'nda okul müdürü olarak görev aldı. 2014-2015 yıllarında Bolu Mengen ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanarak görev yaptı.

Ağustos 2015'te Kastamonu Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda kurucu il müdürü olarak göreve başladı. 2019 yılında ise Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevine atandı. Bakanlık, Valilik ve milletvekillerinin desteğiyle ilimizdeki spor tesislerinin ve yurtların yenilenmesi ve sayılarının arttırılmasına büyük çaba gösterdi.

2015 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda 2600 olan yatak kapasitesi sayısı, Bakanlığın son yatırımlarıyla birlikte 7600'e ulaştı. Kastamonu'da spor tesisi olmayan ilçe kalmadı, ve sporun hayatın her alanına yayılması için yürütülen projelere büyük destek verdi.

Gençlik Merkezi sayısı Kastamonu'da 1'den 6'ya yükseltilirken, aynı zamanda 3 adet Genç Ofis'in açılmasını sağladı.

Uzun yıllar atıl durumda kalan Mahalli İdareler Eğitim Merkezi'nin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredilmesiyle birlikte, 516 dönüm arazi üzerine kurulu olan Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi'nin Cumhuriyetimizin 100. Yılı'nda hizmete alınması için büyük çaba sarf etti.

Şiddetli rüzgar Kastamonu’da hayatı felç etti: Çatıları uçurdu, ağaçları devirdi! Şiddetli rüzgar Kastamonu’da hayatı felç etti: Çatıları uçurdu, ağaçları devirdi!

2016 yılında Birlik Vakfı'nın kurucu şube başkanlığını üstlendi ve bu görevini 2022 yılına kadar sürdürdü. Ayrıca, sivil toplum kuruluşlarında, vakıf ve derneklerde aktif görevlerde bulundu.

31 Mart 2024 seçimlerinde AK Parti'den Kastamonu Belediye Başkanı aday adayı olabilmek için görevinden istifa eden Asrak, 26 Şubat 2024 tarihi itibariyle görevine tekrar döndü.

Reşat Asrak, evli bir aile adamı olup 3 çocuk babasıdır.

(Mustafa Balcı)