Yer fizikçi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Elazığ'da gerçekleşen bir panelde önemli uyarılarda bulundu. Ercan, özellikle Bingöl'ün iki tane ana kırığın çatağında olmasına vurgu yaparak, "Türkiye’de hiçbir yerde deprem olmazsa mutlaka Bingöl Karlıova’da olur. Bunun nedeni, Doğu Anadolu kırığı ve Kuzey Anadolu kırığının çatağında olmasıdır. Bunların ikisi de etkin kırıklar. Kuzeyde, Kuzey Anadolu kırığı 8’e kadar deprem üretebiliyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Elazığ'da 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin 4'üncü yıldönümünde "Deprem riskiyle yüzleşmek, bilinçli toplum, güvenli gelecek" konulu bir panel düzenlendi.

BİK'ten reform niteliğinde kararlar BİK'ten reform niteliğinde kararlar

Panele Fırat Üniversitesi (FÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Fevzi Bingöl, FÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy ve FÜ Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Keleşoğlu ile birlikte konuşmacı olarak katılan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem gerçeği, Elazığ ve çevre illerdeki deprem riskleri analiz analizi, deprem öncesi alınacak tedbirler ve kentsel dönüşüm süreci konularında bilgilendirmelerde bulundu.

'HİÇBİR YERDE OLMASA MUTLAKA BİNGÖL'DE OLUR'

Bölgedeki deprem hareketliliğine dikkat çeken jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 8 büyüklüğünde deprem uyarısında bulundu. Türkiye'nin hiçbir yerinde deprem olmasa bile muhakkak Bingöl'ün Karlıova ilçesinde olacağını belirten Ercan şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’de hiçbir yerde deprem olmasa mutlaka Bingöl Karlıova’da olur. Bunun ana nedeni iki tane ana kırığın çatağında olmasıdır. Bunlardan bir tanesi Doğu Anadolu Kırığı diğeri ise Kuzey Anadolu kırığıdır. Bunların ikisi de etkin kırıklar. Kuzeyde, Kuzey Anadolu kırığı 8’e kadar deprem üretebiliyor. Doğu Anadolu kırığı kendini bu sene biraz daha öğretti. Onun bu kadar büyük deprem üreteceğini bilemiyorduk.

Kahramanmaraş’ta olabilecek en büyük depremin 6 bekliyordum ama yaklaşık 7.8 enerji boşalttı. Doğu Anadolu kırığının devinimini yakın olarak izleniyor. Karlıova’dan Türkoğlu’na kadar genellikle gerginlik biriktirme hızı fazla. Bunun nedeni, Kahramanmaraş’tan kuzeye Bingöl Türkoğlu’na doğru geldikçe Anadolu levhasının üzerindeki baskı oranı artıyor. Dolayısıyla burası daha çok geriliyor. Daha çok gerildiği için küçüklü büyüklü depremleri hep yapıyor. Ancak Doğu Anadolu kırığı, parçalar halinde yaklaşık boyu 580 kilometre olması ve parça büyüklükleri bizim kestirimimizi etkiliyor."

8554995

( karar )

Editör: Deniz Çam