Üniversite tercih sonuçlarının belli olması ve yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kalması ile birlikte şehir dışından gelen öğrenciler ev bulma sorunu ile başa çıkmaya çalışıyor. Konut sorunu yaşanan Taşköprü'de kiralık ev sayısı az, kiralar ise çok yüksek. 


Ayrıca Taşköprü'de eğitim gören üniversite öğrencileri için devlet yurdu bulunmazken özel yurt kapasiteleri ise yetersiz geliyor. Tercihlerini yapan öğrenciler tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz barınma sorununu çözmek istiyor. Ailesinden uzakta yaşayacak olan ancak yurt bulamayan öğrenciler, daha Taşköprü'ye gelmeden emlakçılarla ve ev sahipleriyle iletişime geçerek bütçelerine uygun evler için rezervasyon yaptırıyor. Taşköprü Belediyesi tarafından Belediye bünyesine ait misafir lojmanlarının kız öğrencilerin hizmetine açılmasıyla bir nebze de olsa barınma sıkıntısı azalan kız öğrenciler, erkek öğrencilere kıyasla daha avantajlı.

BBP'den Taşköprüspor'a Tatlı Bir Sürpriz BBP'den Taşköprüspor'a Tatlı Bir Sürpriz


Yeni dönem için şehir dışından Taşköprü'ye gelen öğrenciler, ev sahiplerinin telefondayken farklı, yüz yüze geldiklerinde farklı konuştuklarını ve ayrıca ev sahiplerinin bir dairede barınan öğrencilerden kişi başı kira aldıklarını söyleyerek, geçimin çok zor olduğunu ne yapacaklarını bilmediklerini belirttiler. 

Haber: Oğuzhan ERDOĞAN