31 Mart Yerel Seçimlerin ardından son verilere göre Türkiye'nin tamamında 32 bin 238 mahalle ve 18 bin 278 köy bulunuyor. Toplamda 50 bin 516 muhtar görev alıyor. Muhtarlıkta yapılan işlemlerin birçoğunun e-Devlet üzerinden yapılabilirken, muhtarların ise devlet giderlerinde yük oluşturduğu savunuldu. Yerel yönetimlerde muhtarlık birimi kaldırılacak mı?

Muhtarlık kalkıyor mu? İlk sinyal hükümete yakın isimden geldi

Muhtarlık Mühür

2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira faizsiz kredi! Ödemeler başladı 2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira faizsiz kredi! Ödemeler başladı

İktidara yakınlığı ile bilinen gazeteci yazar Hacı Yakışıklı yaptığı açıklamalarla muhtarlıkların devlete yüklediği maliyetlere dikkat çekti. Hacı Yakışıklı'nın açıklamaları ile birlikte muhtarlık biriminin kaldırılması tartışmaları başladı. Hacı Yakışıklı açıklamalarında Türkiye'deki 50 bini aşkın muhtara ödenen maaş ve diğer maliyetlerinin yıllık olarak devlete büyük oranda yük getirdiğini söyleyerek bu ödeneklerin daha faydalı alanlarda kullanılabileceğini savundu.

Hacı Yakışıklı bir hesap yaparak Türkiye'de görev yapan 50 bini aşkın muhtarın sadece maaş maaş ödemelerinin toplamda 858 milyon 873 bin 32 TL'ye ulaştığını söyledi. Muhtarlık aylık ödemeleri yıl bazında ise 10 milyar 306 milyon 476 bin 384 TL gibi dev bir rakama denk geliyor. Muhtarlar SGK maaşı dışında bazı ek ücretlerde alıyor.

Muhtarlarla ilgili b.ir sorunu olmadığını belirten Hacı Yakışıklı, "Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olacak," diye konuşarak muhtarların yarattığı maliyetlerin daha verimli daha etkin kullanılabileceğini savundu.

(Kamu Son Haber)