AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci; “TÜGVA üzerinden demagoji üreten, haksız ve mesnetsiz ithamlarda bulunan, protokol imzasını hiçe sayarak devlette süreklilik kavramına gölge düşüren Kastamonu Belediyesi yönetimini kınıyorum” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinden Kastamonu Belediye Başkanlığına seçilen Hasan Baltacı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile daha önce Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis edilen Kuzeykent Mahallesi’ndeki alanın tahsisinin iptal edildiğini duyurmuştu.

Belediye Meclisi’nde de oy çokluğuyla kabul edilen tahsis iptali kararı sonrası AK Parti cephesinden sert tepkiler gelmeye devam ediyor.

Kastamonu Belediyesi ve Belediye Başkanı Baltacı’nın ‘devlette süreklilik’ kavramına gölge düşürdüğünü ifade eden AK Parti Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekci; “TÜGVA üzerinden demagoji üreten, haksız ve mesnetsiz ithamlarda bulunan, protokol imzasını hiçe sayarak devlette süreklilik kavramına gölge düşüren Kastamonu Belediyesi yönetimini kınıyorum” dedi.

A563204F 10A2 4A1F B10D 370219959480

“Sivil toplum örgütleri sosyal hayatın atardamarı, nefes borusu ve vicdanıdır"

TÜGVA’nın kamu yararı güden bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Milletvekili Ekmekci, şunları kaydetti; “Sivil toplum örgütleri sosyal hayatın atardamarı, nefes borusu ve vicdanıdır. Yasal zeminde kurulan ve faaliyetini sürdüren her sivil toplum örgütünün vizyon ve misyon edindiği hedefler doğrultusunda emek vermesi; her toplumun zenginliği, çeşitliliği ve yerel demokrasinin kıymet katsayısıdır. Yasal, ahlaki ve vicdani zeminde kurulan ve faaliyet gösteren her sivil toplum örgütü aynı zamanda kamunun paydaşı, işbirlikçisi, emekçisidir. Kamu, özellikle yerel yönetimler; sivil toplum örgütleri ile toplumsal alanı paylaşmak, imece oluşturmak ve demokratik temayüller ölçüsünde ilişkide olmak zorundadır. Bu hem toplumsal hayatın tüm hücrelerine kamu-sivil işbirliğinde hizmet götürmek hem de yerel demokrasinin evrensel kaideleri açısından bir gerekliliktir. Tercihin ve teamülün ötesinde demokratik zorunluluk, olmazsa olmazdır. Dünya üzerinde iyi ve güzele dair ne varsa savunan, daim hakkın ve adaletin tarafında duran, varlık sebebini gençliğe hizmetten alan TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) yasal zeminde kurulmuş ve faaliyetlerini yasalar doğrultusunda yürüten, kamu yararı güden bir sivil toplum örgütüdür. Gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi gelişimlerini gözeten çalışmalara imza atan TÜGVA; medeniyetimizi daim ve baki kılacak çerçevede emek veriyor.”

8721Acf0 146A 4374 A14A C49A7C7327A6

TÜGVA, mahallenin bir ünitesi, mahallelinin kapısı daima açık komşusu olmuş durumda”

Kastamonu'nun ilçesinde yavru ayı görüntülendi! Kastamonu'nun ilçesinde yavru ayı görüntülendi!

“Siyasi mülahazaları ile TÜGVA üzerinden demagoji üreten, haksız ve mesnetsiz ithamlarda bulunan, protokol imzasını hiçe sayarak devlette süreklilik kavramına gölge düşüren Kastamonu Belediyesi yönetimini kınıyorum. Sivil toplum örgütleri siyasi partilerin yörüngesinde kurulmazlar ve o yörüngede hareket edecek uydu değildirler. TÜGVA’ya dipsiz ifadeler ile söz söylemek, vakıf üyelerine olduğu kadar, vakıftan hizmet alan vatandaşlarımıza da yapılmış bir ayıptır. TÜGVA Kastamonu Şubesi’ni her ziyaretimde üyelerden çok mahalleli ile karşılaşıyorum. Kurs alan kadınlar, torunu ile vakit geçiren neneler, kitap okuyan dedeler. TÜGVA, mahallenin bir ünitesi, mahallelinin kapısı daima açık komşusu olmuş durumda.”

E7670463 Bca0 4Cda B449 50F21513Bc4F

"TÜGVA’nın yanındayım, gönüllüsüyüm, destekçisiyim"

“TÜGVA, Kastamonu’ya hizmet ediyor. Çalışanlar gönüllü emek veriyor. Keşke her alanda TÜGVA’larımız daha çok olsa. Kamu, sivil toplum örgütlerimize daha çok destek verebilse keşke. Toplumlar, bireylerinin aynı tornadan çıktıkları homojen yapılar değildir. Toplumlar apayrı fizik ve kimyaya sahip bireylerin toplamıdır. Her vatandaş kendi dünya görüşü ve hedefi doğrultusunda sivil toplum örgütlerine üye olur. Kamunun her sivil toplum örgütüne bakarken gözünün bağlı olması gerekir. Kamu hiçbirini diğerinden ayırmaz, topluma faydalı projelerinin paydaşı, destekçisi, motivasyonu olur. TÜGVA’nın yanındayım, gönüllüsüyüm, destekçisiyim. Tıpkı; toplum yararını kendi yararından önce gören, gönüllülük esasına göre ili, ülkesi ve dünya için fedakarca emek veren, vicdanı önde tutan tüm sivil toplum örgütlerine verdiğim kalbi destek gibi.”