Kastamonu'da D-100 karayoluna dikkat! Kastamonu'da D-100 karayoluna dikkat!

Türkiye'de havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bazı tehditler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacak. Vatandaşlara bu kapsamda uyarı geçilmeye devam ediliyor. 

Dana 1 6Itj

Türkiye'de Sivas, Erzincan, Tokat, Çorum, Çankırı, Kastamonu, Erzurum başta olmak üzere vatandaşlara 16 Haziran'daki bayram öncesinde flaş bir uyarı gerçekleştirildi. 28 gün sonra ölümcül bir tehlike ortaya çıkacak. Vatandaşların çok dikkat etmesi gerekiyor.

Dana 4 Mcfl

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Sivas’ın da içinde bulunduğu vakaların yüksek olduğu şehirlerden, büyük şehirlere götürülecek olan kurbanlıklarla ilgili uyarılarda bulundu.  

Dana 6 Trhu

"KURBANLIKLARA TUTUNABİLİRLER"

Dana 5 Trkv

Kenelerin kurbanlıklara tutunabileceğini belirten Prof. Dr. Çetin, şöyle konuştu: Kurban bayramı yaklaşıyor. Genellikle İç Anadolu‘nun kuzey bölgesinde yoğunlaşan kene ısırma vakalarının bu bölgeden gidecek hayvanlarla diğer illerimize, özellikle de büyük illerimize hayvan transferi ile taşınabileceğini unutmamak gerekiyor.

En azından böyle korunabileceğimiz bir hastalıktan dolayı insanlarımızın hastalanması veya hayatını kaybetmesini arzu etmiyoruz.

Dana 7 2Hdj

Mutlaka hayvan pazarlarının bu noktada ilaçlanması, hayvan satıcıların götürdükleri hayvanlar üzerinde kene olup olmadığını kontrol etmesi ve bunlara karşı ilaç kullanmasını öneriyoruz. Eğer kurban kesiyorsak dikkatli olmalıyız. Geçen yıllarda kurban bayramındaki vakalar, ellerdeki kesiklerden ve yaralardan kaynaklı.

HASTA HAYVANIN KANINDA DA BULAŞABİLİYOR 

Hasta olan hayvanların kanından insanlara KKKA hastalığının geçtiğini biliyoruz. Bu şekilde vakalarımız var. Bundan dolayı özellikle de bu dönemde kurban kesilirken hayvanın kanıyla veya et ile uğraşırken mutlaka bir eldiven takarak, eldiven ile birlikte bu işlemleri yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Hastalığın yoğun olarak Sivas ve çevre illerde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Çetin, şöyle konuştu: 

Her yıl bahar ve yaz aylarında maalesef ilimiz Sivas’ın da içerisinde bulunduğu 7-8 ilde KKKA hastalıkları görülmekte.

Dana Son Ad Zqmg

Bu hastalıkların görülmesinin temel sebebi de özellikle bölgemizdeki var olan bir kene çeşidinin insanlarımızı taraması, yapışması ve kan almak suretiyle mevcut olan virüsleri insanlara bulaştırması. 

Bu durumda öldürücülük oranı çok yüksek olan KKKA ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bizim bölgemizde özellikle Sivas, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Giresun’un güneyi, Tokat, Yozgat ve Amasya bölgesinde daha sık görülen bir hastalık. Ancak ülkemizin hemen hemen tamamında da görülme riski var.

(tv100)

Editör: Haber Merkezi