Kayseri'nin Talas Belediyesi’nin tarım ve hayvancılıktaki yenilikçi ve örnek modeli her geçen gün artarak devam ediyorMehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri'nin Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, deneme bahçelerindeki çilekten kiraza, bodur elmadan reçellik güle kadar geniş bir yelpazede yetiştirilen ürünleri inceledi.

Reşadiye Ek Hizmet Binasının atıl olan arazinin deneme bahçelerine dönüştürülmesiyle başlayan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, içerisinde bölgenin iklim yapısına uygun olan ve ekonomik değeri bulunan ürünlerin yer aldığı mini bahçelerde incelemelerde bulundu.

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü yetkililerinden konuyla ilgili bilgiler alan Başkan Yalçın, ilçedeki çiftçilere alternatif üretim modelini amaçlandıklarını belirterek, çalışma kapsamında ekilen ve dikilen numune ürünlerden olumlu sonuçlar alındığını söyledi.

ALTERNATİF ÜRÜN ÖRNEKLERİ

Başkan Yalçın, deneme bahçesine bölgenin rakım ve iklimine uygun olarak tıbbi aromatik aronya, çilek, çalı grubu bitkileriyle, Antep fıstığı, kurt üzümü, fındık, böğürtlen, sofralık üzüm, bodur elma, soğuğa dayanıklı ceviz, reçellik gül ve kiraz çeşitleri gibi ürünlerin dikildiğini ifade etti.

ÇİFTÇİ KAZANACAK EKONOMİYE KATKI OLACAK

Kastamonu’ya Felaket Yaklaşıyor: Uzmanlar Fırtına için Uyarı Üstüne Uyarı Yapıyor! Kastamonu’ya Felaket Yaklaşıyor: Uzmanlar Fırtına için Uyarı Üstüne Uyarı Yapıyor!

Mini bahçelerde elde edilen bu ürünlerin muhtarlarla bölge çiftçileri davet edilerek tarlalarında üretmelerini sağlayacaklarını anlatan Başkan Yalçın, “Reşadiye Ek Hizmet Binamızın arkasındaki deneme bahçelerinde yetiştirilen ürünleri inceledik. Alternatif ürünleri, Talaslı çiftçilerimizin üretimine sunarak ürün desenini geliştirmeyi ve ekonomik girdi sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Kaynak: igf