Cumartesi günü Kastamonu'yu etkisi altına alan şiddetli fırtına, şehir merkezi başta olmak üzere Taşköprü ve ilçelerde adeta yıktı geçti. 

Fırtına Zede (2)

Fırtına da çatılar uçtu, ağaçlar devrildi, iş yerlerinin camları şiddetli fırtınaya dayanamayarak kırıldı.

Fırtına dindikten sonra ise zarar ortaya çıktı. Çıkan zarar tespiti ise Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri tarafından yapılmaya başlandı. 

Fırtına Zede (3)

AFAD'a yapılan başvurusu sayısında belli oldu

Henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen Cumartesi günü fırtınadan etkilenerek AFAD'dan yardım isteyen fırtına zede vatandaşların sayısı da belli oldu.

Fırtınannaa (6)

Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne şuana kadar Kastamonu merkez ve ilçelerden 188 başvuru yapıldığı öğrenildi. AFAD'a bağlı 6 ekip, hasar tespit çalışmasına devam ederken, sayının artmasından endişe ediliyor.

AFAD'tan açıklama yapıldı

Fırtınannaa (2)

Taşköprü'de olay! Vatandaş sinir krizi geçirip bayıldı! Taşköprü'de olay! Vatandaş sinir krizi geçirip bayıldı!

Kastamonu'da meydana gelen şiddetli fırtına nedeniyle oluşan çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi hasarlarla ilgili Kastamonu AFAD dün bir açıklama yapmıştı.

Fırtınannaa (4)

AFAD'ın yaptığı açıklamada, vatandaşların 112 üzerinden yaptığı başvuruların İl Afet Durum Müdürlüğü'ne aktarıldığı ve hasar tespiti için Aydes sistemi üzerinden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne bildirildiği belirtildi. Hasar tespit sonuçlarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından AFAD Müdürlüğü'ne ulaştırıldığında gerekli çalışmaların AFAD tarafından tamamlandığı ifade edildi.

(Mustafa Balcı)