Dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından 1885'te Kastamonu İdadi Mektebi adıyla kurulan lise, Cumhuriyet'in ilanının ardından önce Kastamonu Lisesi, 1963 yılından sonra da kurucusunun adı verilerek Abdurrahmanpaşa Lisesi olarak hizmete devam etti.

A W185854 01

Anadolu'nun ilk devlet lisesi olma unvanını taşıyan ve 120 öğrencisinin Çanakkale Savaşı için cepheye gitmesi sebebiyle 1914-1918 yıllarında mezun veremeyen Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, 139. yılını kutluyor.
Bu çerçevede, Cumhuriyet Meydanında Okul Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu ile Abdurrahmanpaşa Lisesi Mezun ve Mensupları Dernek Başkanı Nurten Ciğerci tarafından Şehit Şerife Bacı ve Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler, Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait halk oyunları gösterisinde bulundu. Gösterinin ardından öğrenciler, Türk bayrağı ile Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin flamasını açarak sevgi gösterisinde bulundu.
A W185854 02
“Lisemizin 139’uncu kuruluş yıldönümü kutlu olsun”
Törende konuşan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi Okul Müdürü Hüseyin Mısırlıoğlu, “Çatısı altında toplandığımız bu kutlu yuva bugün 139’uncu yaşına girdi. Hiç durmadan, yorulmadan milletimizin irfan ordusuna yeni neferler yetiştirmeye devam eden Lisemizin 139’uncu kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Memleketimizin göz bebeği, irfan meşalesi okulumuzdan aldığınız feyz ile yine bu topraklara yaptığınız hizmetle bizlere ilham kaynağı oldunuz, bu irfan meşalesinin daha fazla ışık saçmasını sağladınız.

A W185854 03

Dolayısıyla bütün mezunlarımıza huzurlarınızda şükranlarımı, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Taş binaları ilim ve irfan yuvasına dönüştüren, daha iyi bir geleceğin inşasında bilgi ve hikmetle donatılmış, yüreği vatan sevgisiyle atan gençler yetiştiren kıymetli meslektaşlarım, okulumuzun bu günlere gelmesindeki emek ve gayretleriniz asla unutulmayacaktır. Bu irfan yuvası, sizlere ve bizleri bu günlere getiren idareci ve öğretmenlerimize çok şey borçludur” dedi.
A W185854 05
“Sizlere olan güven ve inancımız tamdır”
Öğrencilere seslenen Mısırlıoğlu, “Dün ağabeylerimiz vatan savunmasında canlarını nasıl ortaya koyup cepheye koşmuşsa bugün de aklımız, zihnimiz, bilgimiz, görgümüz, gayret ve çalışkanlığımızla hep en ön safta olup ülkemizin kalkınmasında üzerinize düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceksiniz. Sizlere olan güven ve inancımız tamdır. Sizler de kendinize güvenin ve inanın.

A W185854 10

Okulumuzun kuruluşunun 139’uncu yıl dönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, istiklal ve egemenliğimiz uğruna eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen gazilerimizi, bizlere bu güzel ilim ve irfan yuvasını armağan eden okulumuzun kurulmasına vesile olan Abdurrahman Nurettin Paşa'yı ve 1885'ten bu yana izleri ve hatıraları yıllarca unutulmayan, Abdurrahmanpaş’lıların gönlünde ölümsüzleşen tüm mezunlarımızı, öğretmenlerimizi ve yöneticilerimizi şükran ve minnetle anıyor, yakın zamanda aramızdan ayrılan efsane müdürümüz İsmail Dönmez ve Birol Yılmaz hocalarımıza yüce Allah'tan rahmet dilerken şükran ve minnet duygularımı ifade ediyorun” ifadelerini kullandı.

A W185854 06
Törene, öğretmenler, öğrenciler, veliler ile birlikte okulun daha önce mezun verdiği kişiler katıldı.

KAHRAMANLARIN HİKAYESİ

Çanakkale Zaferinin kazanılmasında yüzlerce, binlerce anı ve göz yaşı hikayesi var... Bu yaşanmış hikayelerden biride; Kastamonu'dan Çanakkale'ye giden ama bir daha dönmeyen 120 öğrencinin hikayesi... Evet Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi'ndenÇanakkale Savaşı'na giden ve bir daha dönmeyenlerin yürek burkan hikayesi...

2Cb0F062 80Bb 469F 9137 4Dabb394B604

4 YIL MEZUN VERMEDİ

Anadolu'nun ilk devlet lisesi olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa LisesiÇanakkale Savaşı'nın yaşandığı dönemde 120 öğrencisinin cepheye gitmesi nedeniyle 1914-1918 yılları arasında hiç mezun veremedi.

401F5Afd 9446 4Dd5 Bc9C 34400A10B5C2

Çanakkale Savaşı'na 120 öğrencisi katılan Abdurrahmanpaşa Lisesi'nde, savaşa giden öğrencilerin isimleri ile savaştan dönenlerin silah, üniforma ve malzemelerinin bulunduğu bir köşe yer alıyor.

Okulun 120 öğrencisi 1914-1918 yıllarında vatan savunması için cepheye gitti. Okul bu tarihlerde mezun veremedi. 30 öğrenci ve 6 öğretmeni şehit oldu.

ÇANAKKALE SAVAŞINDA ABDURRAHMANPAŞA LİSESİ

Bilindiği üzere Kastamonu, 1. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele yıllarında yurdumuzun en çok şehit veren illerinden biri olmuştur. Kastamonu halkı, kadın erkek demeden cepheye koşmuş, vatanları uğruna canlarını siper etmekten asla geri durmamış, bu uğurda can vermeyi şeref bilmiş, âdeta şenliğe gider gibi şehadete yürümüştür.

"HOCAM BİZİ YOK YAZMAYIN" NOTU BIRAKTILAR VE CEHPEYE GİTTİLER

C077991E 4Bdc 46Ab B9Ff 7407F1C6Da93

1. Dünya Savaşı'nın yaşandığı 1914 - 1918 yılları, Abdurrahmanpaşa Lisesi'nin en hüzünlü yılları olmuştur. Bu yıllarda, Kastamonu Mekteb-i Sultanisinden 120 öğrenci kara tahtaya "Hocam, biz vatan için cepheye gidiyoruz; bizi yok yazmayınız" notunu düşerek cepheye koşmuştur. Kastamonu Sultanisi, 1. Dünya Savaşı yıllarında lise kısmı şubelerinin birçoğunu açamadığı gibi mezun da verememiştir. Lisenin cepheye giden öğrencilerinden büyük bir bölümü geri dönememiş, şehitlik makamına ulaşmıştır. Kâzım Efendi, Kâmil Efendi, Ahmed Efendi, Vehbi Efendi, Besim Nuri Efendi, Ahmed Reşad, Nami, Ziya, Kemal, Osman Nuri, Eyüp Sabri, Hüseyin Ziya, Mehmed Vasfi Efendiler Lisenin şehit olan, geri dönemeyen şahsiyetlerinden birkaçıdır.

GERİYE DÖNMEYİ BİR AN OLSUN DÜŞÜNMEDİLER

Thumbs B C 0Adcb3E0Cdb4D965F93E6Adbb2630F68

Abdurrahmanpaşa Lisesi'nin Çanakkale Savaşı'ndaki rolü, lise çağındaki gençlerin vatan uğruna canlarını feda etmeleri bizleri bugün de derinden etkilemekte ve vatan sevgisi, bağımsızlık, şahadet makamı gibi değerlerimizi anlamamıza, özümsememize, manevi olarak beslenmemize katkıda bulunmakta.

Zira bu gençler; ailelerinden, sevdiklerinden, eğitim hayatlarından vazgeçip cepheye giderlerken geriye dönmeyi bir an olsun düşünmemişler; bir hilal uğruna batan nice güneşten bazıları olabilme yüceliğine erebilmişlerdir.

Çanakkale Zaferi, Türk milletinin ayrılık ve özgürlük tutkusunun en güzel göstergesidir. Bu vesile ile 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümünde; şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun..

Kastamonu Evliyaları: Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli kimdir? Nerede doğdu? Kastamonu Evliyaları: Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli kimdir? Nerede doğdu?

(iha)