"Mâverâünnehir" Teması Ele Alındı

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından 17-18 Mayıs tarihlerinde düzenlenen VII. Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu'na katıldı. Bu yıl "Mâverâünnehir" temasıyla gerçekleştirilen sempozyumda Vali Dallı, bölgenin İslam ve Türk tarihi açısından önemine vurgu yaptı.

G Nx Y M5 S Ws A A D E Um 11Zon

Vali Dallı: "Maveraünnehir, İslam ve Türk Tarihinde Önemli Bir Merkezdir"

Vali Dallı, sempozyumda yaptığı konuşmada, "Maveraünnehir, İslam ve Türk tarihinde iki nehir arasında yer alan bir bölgeden, bir coğrafya parçasından öte bir yerdir. Maveraünnehir ve Horasan, her biri başlıbaşına bir ilim merkezi olan şehirleriyle, buralarda yetişip dünyanın dört bir yanına ışık salan âlimleriyle, şairleriyle, gönül erleriyle, bizim inancımızın en ince, en güzel, en ihtişamlı, en mehabetli hâliyle mayalandığı, tezahür ettiği ve zirveye çıktığı ilim, kültür ve sanat havzasıdır." dedi.

G Nx Y M5 P W M A A Z1 Bh 11Zon

İslam ve Batı Alemine Rehberlik Eden Alimler Yetişti

Vali Dallı, Buhara, Semerkand, Taşkent, Merv, Belh gibi şehirlerin önemine değinerek, "Bu şehirler, yetiştirdikleri İmam-ı Buharî, Yusuf-i Hemedanî, Ahmed Yesevî, Emîr Sultan gibi pek çok zirve şahsiyetlerle, muhayyilemizde ve gönlümüzde adeta mukaddes beldelerdir. Bu beldeler, İslami ilimlerin lider, kaynak ve sembol isimlerinin yanında, pozitif ve sosyal ilimlerde temayüz etmiş, İslam ve Batı âlemine asırlarca rehberlik eden İbn-i Sina gibi kıymetli alimleri ve eserlerini de insanlığa kazandırmıştır." ifadelerini kullandı.

G Nx Y M5 L W4 A Al Wr B 11Zon

Felaketin eşiğinden dönüldü! Otomobil 37 plakalı traktöre çarptı! Felaketin eşiğinden dönüldü! Otomobil 37 plakalı traktöre çarptı!

Teşekkür ve Kapanış

Vali Dallı, konuşmasının sonunda, "Bu zengin tarihî mirasın, günümüz bilim ve kültür dünyasına olan katkılarını keşfetmek, anlamak ve anlamlandırmak amacıyla düzenlenen 'Mâverâünnehir' temalı sempozyuma emeği geçen herkese ve tebliğ sunan değerli akademisyenlere çok teşekkür ediyoruz." diyerek sempozyuma katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

G Nx Y M5 T W4 A E4 X Pm 11Zon

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU