Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, her yıl düzenlediği üniversiteler başarı sıralamasını açıkladı. Avrupa’da listeye giren toplam 685 üniversite arasında 601+ bandında yer alan Kastamonu Üniversitesi, Türkiye'de ise 66. sırada yer alarak başarı grafiğini sürdürdü. Batı Asya’da ise Kastamonu Üniversitesi, 92 üniversite arasından 61. sırada bulunuyor.

Kastamonu’da Temmuz Ayında Gerçekleştirilen Operasyonlar Paylaşıldı! (Temmuz 2024) Kastamonu’da Temmuz Ayında Gerçekleştirilen Operasyonlar Paylaşıldı! (Temmuz 2024)

QS 2025 Değerlendirme Kriterleri

QS, 2025 yılı için hazırlanan dünya üniversiteleri bölgesel sıralama listesinde şu kriterleri esas alıyor:

  • Akademisyen başına düşen atıf
  • Akademisyen/öğrenci oranı
  • Uluslararası araştırma ağlarındaki görünüm
  • Uluslararası öğrenci oranı
  • Uluslararası akademisyen oranı
  • Mezun istihdamı
  • Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetler
  • İşverenlere göre saygınlık
  • Akademisyenlere göre saygınlık

Kastamonu Üniversitesi, bu değerlendirmede uluslararası öğrenci oranı, akademisyen başına düşen atıf sayısı ve fakülte başına düşen makale oranı kategorilerindeki bilime yaptığı katkılar ile öne çıkıyor.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal'dan Açıklamalar

Genç bir üniversite olarak böyle önemli bir listede yer almanın geleceğe yönelik çalışmalarda teşvik edici olduğunu belirten Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, akademisyenlere araştırma-geliştirme olanaklarını, öğrencilere ise akademik, sosyal ve kültürel imkânları daha da iyileştirerek yenilikçi projelerle toplumsal ve ekonomik fayda üretme bilinciyle çalıştıklarını vurguladı.

Prof. Dr. Topal, başarılı olmak için üniversitenin tüm süreçlerinde sürdürülebilir bir kalite odaklı eğitim anlayışı ve sistemi oluşturmanın önemine değinerek, bu anlayışı stratejik hedef olarak benimsediklerini ve stratejik plan hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir bir performans gösterme amacında olduklarını ifade etti.

Teşekkür ve Tebrikler

Özverili çalışmanın başarının temeli olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, bu başarıların elde edilmesinde emeği geçen tüm akademik ve idari personeli tebrik etti. Ayrıca, araştırma sonuçlarının kalitesini artırma ve uluslararasılaşma noktasında teşvik ve desteklerinden dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine teşekkür etti. Rektör, proje çalışmalarında üniversiteyi teşvik eden yaklaşımlarından dolayı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a da teşekkürlerini iletti.

Kastamonu Üniversitesi'nin QS 2025 Dünya Üniversiteleri Bölgesel Sıralaması'ndaki başarısı, uluslararası alanda da adını duyurarak, eğitim ve araştırma kalitesini sürekli olarak geliştirdiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Kastamonu Üniversitesi, Qs 2025 Dünya Üniversiteleri Bölgesel Sıralamasında Yerini Aldı

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU