Karadeniz üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı hava dalgası tüm Türkiye’yi etkisi altına alacak.

Uzmanlar uyardı ''Herkes hazırlıklı olsun''

Türkiye'yi etkisi altına alacak olan olay için uzmanlar tarih verdi. Soğuk ve yağışlı hava dalgası perşembe günü Karadeniz üzerinden bangır bagır geliyor.  Amasya, Artvin, Bolu, Giresun, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon bu uyarı hepiniz için.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, haftalık hava tahminine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GÜNEYDOĞU ANADOLU'NUN BÜYÜK BİR KESİMİ YAĞIŞ BEKLİYOR

Yurdu son günlerde etkileyen yağışlı sistemin, Türkiye'nin güneydoğusuna doğru hareket ettiğini belirten Şahbaz, "Doğu Anadolu'nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun büyük bir kesiminde yarın da yağışlar devam edecek.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİNE KAR YAĞIŞI GERÇEKLEŞECEK

Yağışlar, Doğu Anadolu'da genellikle karla karışık yağmur ve kar, Güneydoğu Anadolu'da ise yağmur şeklinde görülecek. Doğu Karadeniz'in kıyı kesiminde ise yine yağmur şeklinde yağışların yarın da devam etmesini bekliyoruz." diye konuştu.

KARADENİZ ÜZERİNDEN SOĞUK HAVA GELİYOR

Yurdun geri kalanında havanın genellikle az bulutlu ve açık olacağı ancak gece ve sabah saatlerinde sis ve pus görüleceği bilgisini veren Şahbaz, şöyle devam etti:  "Perşembe günü, yağışlı sistem, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yağış yapacak ancak yurdumuzu terk ediyor. Buna karşılık perşembe günü, yurdumuzun, Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girmesini bekliyoruz.

Kastamonu'da B sınıfı sürücü ehliyetli personel alımı yapılacak Kastamonu'da B sınıfı sürücü ehliyetli personel alımı yapılacak

MARMARA'NIN DOĞUSU VE BATI KARADENİZ'DE YAĞIŞ BEKLENİYOR

Bu yeni sistemin etkisiyle perşembe günü Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'de yağışlar görülecek. Kıyı kesimlerde genellikle yağmur şeklinde görülecek yağışların Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde kar şeklinde olmasını bekliyoruz. Cuma günü yeni sistem daha da genişleyerek ülke üzerindeki etkisini artırıyor. Marmara'da, Batı Karadeniz'in tamamında yağış bekliyoruz. Orta Karadeniz'in de iç kesimlerinde yağış olacak."

YÜKSEK KESİMLERDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Şahbaz, cuma günü İç Anadolu'da Sivas dışında hafif şiddette kar yağışlarının görüleceğini dile getirerek, "Doğu Anadolu'da, Güneydoğu Anadolu'da ve Doğu Karadeniz iç kesimlerinde yağışlar görülecek. Yüksek kesimlerdeki yağışlar genellikle kar şeklinde olacak. Alçak kesimlerde ise yağmur şeklinde yağış bekliyoruz." diye konuştu.

Türkiye (3)

YURDUN İÇ KESİMLERİNDE SİS VE PUS ETKİLİ OLACAK

Şahbaz, olumsuz hava koşullarına ilişkin vatandaşlara şu uyarılarda bulundu: "Önümüzdeki iki gün özellikle yurdun iç kesimlerinde sis ve pus hadiselerine vatandaşlarımızın dikkatli olmasını tavsiye ederiz. Yollarda görüş mesafesinin daralmasından ya da sisin meydana getireceği buzlanma ve yolda kaygan zemin oluşturmasından meydana gelebilecek kazalara karşı dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Ayrıca sisin etkisiyle hava kalitesindeki azalma dolayısıyla solunum yolu hastalıkları olan vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz."

Türkiye (4)Türkiye (2)