Son yıllarda Karadeniz, ekstrem hava olaylarının meydana geldiği bir bölge haline gelirken bilim insanları geçtiğimiz kasım ayında Karadeniz bölgesinde etkisini gösteren Bettina Fırtınası’nın şiddetli yağmur ve kar yağışı olasılığını iki katına çıkardığını belirledi. Bettina Fırtınası’nın Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna’ya yoğun kar yağışı, Kırım, Ukrayna’nın doğusu ve Türkiye’ye ise şiddetli yağış getirdiğine dikkat çeken uzmanlar, iklim değişikliğinin yağışları yaklaşık yüzde 5 daha şiddetli hale getirdiğini kaydetti.

Bilim insanları, iklim değişikliğinin geçen kasımda yol açtığı Karadeniz bölgesini vuran Bettina Fırtınası’nın, şiddetli yağmur ve kar yağışı olasılığını iki katına çıkardığını saptadı. Uluslararası akademik işbirliği olarak öne çıkan World Weather Attribution’ın (WWA) parçası olan İngiltere, Hollanda, ABD, Almanya ve İsviçre’deki üniversite ve kurumlarda görevli 10 araştırmacı, Karadeniz çevresinde Ukrayna, Rusya, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Türkiye ve Gürcistan bölgelerini kapsayan bir alanda 3 günlük ortalama yağış ve maksimum rüzgar hızını inceleyerek küresel ısınmanın etkisi altındaki iklim şartları ile sanayi öncesi dönemin iklimini karşılaştırdı.

Doğu Avrupa’da 28 Kasım’da karaya çıkan Bettina Fırtınası, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna’ya yoğun kar yağışı, Kırım, Ukrayna’nın doğusu ve Türkiye’nin büyük bölümüne ise şiddetli yağış getirdi. Karadeniz’de hızı saatte 120 kilometreye varan kasırga şiddetinde rüzgarlar görülürken, fırtına sırasında çoğu Ukrayna’da olmak üzere en az 23 kişi hayatını kaybetti, 2.5 milyondan fazla insanı etkileyen elektrik kesintileri yaşandı, altyapılar hasar gördü ve ulaşımda aksaklıklar meydana geldi.

Kastamonu’da kaç metrekare alana yapı ruhsatı verildi? Kastamonu’da kaç metrekare alana yapı ruhsatı verildi?

1658609

Araştırmacıların yürüttüğü ilişkilendirme analizine göre, insan faaliyetlerinin yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle yaşanan Bettina Fırtınası, şiddetli yağmur ve kar yağışı olasılığını iki katına çıkardı. İklim değişikliği, yağışları yaklaşık yüzde 5 daha şiddetli hale getirdi, daha fazla yağışın kar yerine yağmur olarak düşmesine yol açtı. Araştırmacılar, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Bettina Fırtınası’nın etkilerinin şiddetlenmesinde rol oynadığını belirterek, çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen Ukraynalıların bu durumdan etkilendiğini, en fazla etkilenenlerin ise dondurucu soğuklara karşı en savunmasız ve tahliye imkanı az olan yaşlılar, çocuklar ve engellilerin olduğunu ifade etti.

Analize göre, insan faaliyetleri kaynaklı küresel ısınmanın devam etmesiyle Doğu Avrupa’da kış fırtınalarından kaynaklanan yağışlar daha da yoğunlaşacak. Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Londra Imperial College Grantham Enstitüsü İklim Değişikliği ve Çevre Bölümü Araştırma Görevlisi Mariam Zachariah, bulguların, Karadeniz çevresindeki şiddetli yağmur ve kar fırtınalarının sıklığının iklim değişikliğiyle arttığını gösterdiğini ve bu sonucun benzer analizlerle uyumlu olduğunu söyledi.

Editör: Deniz Çam