Uzman isimden uyarı geldi. Zaten eskisi kadar çıkmayan hamsi ve istavritte gidişat kötü. Kastamonu, Bolu, Giresun, Trabzon, Amasya, Rize, Sinop, Artvin, Zonguldak, Ordu, Samsun. Tarih verildi, bol bol yiyin.

Türkiye'de son dönemde balık türlerinde ciddi azalmalar devam ediyor. Uzmanlar, balık türlerinin korunması konusunda sık sık vatandaşlara ve balıkçılara uyarı yapıyor ancak yine de yok oluş devam ediyor. 

Kızak müsabakasında Kastamonu kızağı kategorisinde de yarıştılar! Kızak müsabakasında Kastamonu kızağı kategorisinde de yarıştılar!

Uzman isimden uyarı geldi. Zaten eskisi kadar çıkmayan hamsi ve istavritte gidişat kötü. Kastamonu, Bolu, Giresun, Trabzon, Amasya, Rize, Sinop, Artvin, Zonguldak, Ordu, Samsun. Tarih verildi, bol bol yiyin.

Hidrobiyolog Dr. Erol Kesici, önce Marmara, sonrasında da Karadeniz bölgesinde etkisini göstermesi beklenen balon balığının en çok hamsi ve istavriti etkilediğini ifade etti. 

Whatsapp Image 2024 01 24 At 19.58.34

TARİH VERDİ, GELDİĞİNDE O 2 BALIĞI ETKİLEYECEK

Kesici, şöyle konuştu: 

"Marmara içinde de aynı tehlikeler söz konusu. Bazı ülkelerde vardır, köpek balıklarının sahile doğru gelmesi sonucu plajlara çelik fileler, ağlar örtmek durumundalardır. Balon balığı da aynı tehlike özelliğine sahip. Bugün Akdeniz sahillerinde çok yaygın, Marmara'ya da gelmiş vaziyette. Bunlar Nisan aylarında, üreme zamanlarında çok tehlikeli olabilmekteler. Yumurtalarının kesinlikle yenilmemesi gerekir. İç organlarının kesinlikle yenilmemesi gerekiyor. Bütün sularımız için tehlikeli çünkü bizim biyo güvenliğimizi tehdit ediyor. Bunların girişleri kontrol altına alınabilirdi.

Geldikleri yer tek kaynak, Süveyş. Bir nedeni de akvaryumculuk. Akvaryumda bunlar çok güzel görüntü vermekteler, bu balıklar zaman zaman belirli bir süre besleniyor sonra daha sonra sulara bırakıyorlar. İkinci neden de avcılık, avcıların mutlak suretle bu konuda eğitilmesi gerekiyor, bilinçlendirilmesi gerekiyor. Hem kendi sağlıkları için hem de balıkçılığınızın güvence altına alınabilmesi için biz bu türlerle mücadele etmek zorundayız. Yoksa balıklar kalmayacak. Ne hamsi kalacak, ne istavrit kalacak. Ne de diğerleri, zaten yok. Bizim ülkemizde ne yazık ki şu anda satılan balıkların yüzde 70'ine yakını da ithal edilen balıklar" 

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU