Kırgız Büyükelçi Kayseri ziyaretlerini tamamladı Kırgız Büyükelçi Kayseri ziyaretlerini tamamladı

Ülkemizdeki son dönem içinde vatandaşlar kendilerini beklenmedik bir şekilde yüksek borçların altında ezilirken buldu. Ani gelen kabarık faturalar, her gün gelen zamlar, acil nakit ihtiyacı gibi durumlar vatandaşları ekonomik olarak olumsuz etkiledi. Mali olarak yaşanan problemlere kamu bankalarının devlet teşvikiyle ara ara düzenleme getirmesinden sonra özel bir bankadan büyük atak geldi. Borçları olan vatandaşlara en avantajlı borç kapatma kredisi sunuldu. Peki, en düşük faizli borç kapatma kredisi hangi bankada? Hangi banka borç kapatma kredisi veriyor? İşte borç kapatma kredisi detayları…

KARAR ÖNCESİNDE SON ŞANS O BANKADAN GELDİ

Ekonomik olarak yaşanan problemler vatandaşların daha çok kredi kartı kullanımına yönelmesine ya da kredi çekmesine neden oldu. 2023 yılında yapılan kredi ve kredi kartı harcamalarının dengesiz şekilde artması nedeniyle sıkı bir müdahale gerekli bulundu. 2023 yılının sona ermesiyle yapılan değerlendirmeler sonucunda kart borcunun 2,5 kat arttığı öğrenildi. Bir önceki yıla göre 2023 yılında rekor noktaya gelen kart harcamaları tam 1,1 trilyon TL’yi geçti. Diğer yandan konut kredilerininse durma noktasına kadar geldiği öğrenildi. Duruma müdahale edilmesi içinse çalışmaların başladığı açıklandı.

TCMB KREDİ VE KREDİ KARTI KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİYOR

TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) Başkanı Fatih Karahan, geçtiğimiz günlerde enflasyon raporu toplantısının ardından gelen soruları cevapladı. Bu sorular arasında TCMB Başkanı Karahan, kredi ve kredi kartı kullanımındaki kontrolsüz artışın dengelenmesi adına çalışmaların başladığını ifade etti. Henüz vatandaşlara detayları vermeyen Karahan, çalışmaların belli bir raddeye geldikten sonra vatandaşlara açıklanacağını belirtti.

Gerçekleştirilecek düzenlemeye dair gelen bilgiler arasındaysa faiz oranlarının arttırılarak en az yüzde 7 seviyesine çekileceği, asgari ödeme oranının arttırılacağı, vade imkanının bazı noktalarda kaldırılarak bazı noktalarda azaltılacağı, limitlerin düşürüleceği biliniyor. Peki, son karar öncesi borç kapatma kredisi veren banka hangisi?

BORÇ KAPATMA KREDİSİ FİBABANKA’DA

Fibabanka, müşterisi olan ya da olmak isteyen vatandaşlara Merkez Bankası düzenlemesi öncesinde açık kapı bırakıyor. Şu an tüm bankalar arasında en düşük faizi sunarak vatandaşlara borç kapatma kredisi veriyor. Böylece faizler yükselmeden vatandaşlar düşük faizli borç kapatma kredisinden yararlanarak finansal düzenlemelerini gerçekleştirebilecek.

250 bin TL borç kapatma kredisini Fibabanka’dan kullanan vatandaşlar aylık taksit ödemesini 12 ay vade üzerinden 27 bin 393 lira 03 kuruş gerçekleştirecek. BDDK kararları çerçevesinde 100 bin TL’den fazla olan krediler için 12 aya kadar vade imkanı veriliyor. Bu vade sayısı düşmeden ve faiz oranları artmadan Fibabanka 250 bin TL borç kapatma kredisi çeken vatandaşların toplam geri ödemesini düşük faiz sayesinde 220 bin 153 lira 86 kuruş yapmasını sağlıyor.

(kartalgazetesi)