İSTANBUL (AA) - Ankara'nın Çubuk ve Şereflikoçhisar bölgelerini kapsayan, toplam 6 milyon dolarlık yatırım ile Güven Hastanesi, sürdürülebilir enerji alanında büyük bir adım atıyor.

“Ev tekstili sektöründe dünya markasıyız” “Ev tekstili sektöründe dünya markasıyız”

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Güven Hastanesi, iki güneş enerjisi santrali (GES) projesi ile sağlık sektöründe çevre dostu enerji kullanımının öncüsü olmayı hedefliyor. Çubuk GES Ayrancı Güven Hastanesi'nin, Şereflikoçhisar GES ise Güven Hastanesi Çayyolu Kampüsü'nün enerji ihtiyacını tamamen yenilenebilir kaynaklardan sağlamak üzere hayata geçiriliyor.

Çubuk'ta 80 dönüm arazi üzerine inşa edilen GES Güven Hastanesi, 6 MW kurulu gücü ile yıllık enerji tüketiminin büyük bir kısmını karşılayacak kapasiteye sahip. Bu santral, hastanenin elektrik ihtiyacını güneşten karşılayarak, enerji maliyetlerini düşürmeyi ve çevresel ayak izini azaltmayı amaçlıyor.

Şereflikoçhisar'daki GES Çayyolu Kampüsü ise 30 dönüm üzerinde yer alıyor ve 1 MW güç kapasitesi ile Çayyolu'ndaki tesislerin enerji gereksinimlerini sürdürülebilir bir şekilde güneş enerjisiyle desteklemek için planlandı.

- Son onayları bekleyen santraller, Mayıs ayında operasyonel hale gelecek.

Her iki güneş enerjisi santralinin tasarlandığı 25 yıllık kullanım ömrü, Güven Hastanesi'nin uzun vadeli çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini destekliyor. Toplam maliyeti 6 milyon dolar olan yatırımla hastane, fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmayı ve karbon emisyonlarını önemli ölçüde düşürmeyi hedefliyor.

Tamamlanan inşaatların ardından son onayları bekleyen santraller, mayıs ayında operasyonel hale gelecek. Bu yeni dönem, Güven Hastanesi'nin sağlık sektöründe ekolojik dengeye olan katkısını artıracak. Hastane yönetimi, yenilikçi ve çevre dostu yatırımlarla sektördeki diğer kurumlara ilham vererek, sağlık hizmetlerinde sürdürülebilirlik standartlarını yükseltmeyi amaçlıyor.