ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini 5. Kez sabit bıraktı. Fed üyelerinin faiz beklentileri, 2024 yılı sonuna kadar üç faiz indirimi sinyali vermesi üzerine altın fiyatları yükselişe geçti. Karar öncesi 2 bin 157 dolar olan ons altın karar açıklandıktan sonra 46 dolarlık sert hareketle 2 bin 203 dolara gram altın ise 2 bin 296 liraya kadar yükseldi. Çeyrek altın 4.372 TL, Yarım altın 8.540 TL, Cumhuriyet altın ise 17.283 TL'den güne başladı.

'GRAM ALTIN 250 TL BİRDEN DÜŞER'

Altın ithalatına getirilen kota uygulamasının bir an önce kaldırılması veya ara verilmesi konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor.

“Altının kilogramında dünyayla olan fark 5 bin dolara çıktı. Kaçak altın girişinde rekor artış oldu.” diyen Ekonomist Barış Soydan sosyal medya hesabından bu kotanın neden kaldırılamayacağını açıkladı.

Soydan “Bu kota Türkiye’nin cari açığını kapattı. Ciddi oranda azalma oldu. Mehmet Şimşek kaldığı sürece bu kota devam edecek. Kota bugün kaldırılsa Kapalıçarşı'da gram altının fiyatı bir anda 2450 TL'den 2200 TL'ye düşecek. Sırf bu yüzden bile kaldırılması mümkün değil” dedi.

Konya Şeker'den nakliye iddialarına yanıt Konya Şeker'den nakliye iddialarına yanıt

(Not: Görüşler tamamen şahsa aittir. Yatırım tavsiyesi değildir.)

Editör: Haber Merkezi