EYT’lilerin başvuruları hız kesmeden devam ediyor. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde kolaylık sağlayacak Hazine kredilerinin ise bu hafta başlaması bekleniyor. KGF paketinde 50 milyar liraya çıkarılan kefalet hacminden yararlanmak için işverenlerin bankaya başvurmaları gerekirken, kredinin kullanım şartları da netleşecek.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT) ilgili başvurular devam ederken, kıdem tazminatı ödemeleri için Hazine tarafından sağlanacak kredi desteğinin bu hafta başlaması bekleniyor. Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) paketinde, EYT kapsamındaki kıdem tazminatı kefalet hacmi 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıldı. Krediden yararlanmak isteyen işverenin bankaya başvurması gerekecek. Ayrıca kredinin çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullanılmasına yönelik şartlar da getirilecek.

68 MİLYAR LİRALIK KREDİ HACMİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 11 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen “Hazine Destekli Kefalet Sistemi Yeni Destek Paketleri Lansman Programı” kapsamında; çalışanlarına emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı ödeyecek KOBİ ve KOBİ Dışı firmaların kıdem tazminatından kaynaklanan finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla 25 milyar liralık kefalet limiti açıklanmıştı. Bu kefalet limitiyle yaklaşık 34 milyar liralık kredi hacmi oluşacaktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekliye müjde: Emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekliye müjde: Emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz

Editör: Haber Merkezi