Enflasyonun artmasıyla birlikte kira gelirlerinde de artış yaşandı. Bu nedenle de ev sahiplerinin gelirlerine yönelik yasal takip arttı. Aylık 2 bin 750 TL ve yıllık 33 bin TL'den fazla kira geliri olan ev sahipleri hakkında flaş bir haber verildi. Ev sahiplerinin söz konusu işlemi yapmaması durumunda yasal takip ve işlem başlatılacağı ifade edildi. 

Konut (1)

Sözcü'den Hülya Keskin Oruçoğlu'nun haberine göre; 2024 yılı için yıllık 33 bin lira, aylık ise 2 bin 750 lira üzerindeki kira gelirlerinin beyan edilmemesi durumunda  ilgili kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağı ifade edildi. 

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

"YÜZDE 25 ÜZERİNİ ELDEN ALIYORLAR"

konut-satis-rakamlari

Kira gelir beyanında iş yerlerinde çift kontrat düzenlenmesinden, konutta ise kira gelirinin hiç beyan edilmemesinden kaynaklı problemler olduğunun altını çizen Kiraz, "Bazı mülk sahipleri yüzde 25 kuralının üzerinde yükselişler talep etti, kiracıları ile fark artışlarını ya beyan etmedikleri bir ek protokol yaparak veya fark kira bedelini elden almak suretiyle tahsil etmeye çalışmışlardır" ifadelerini kullandı. 

BÖLGE RAYİCİ SINIRI

Toki Konut

Avukat Ali Güvenç Kiraz, bakanlığın kira gelirini tam olarak alabilmesinin yolunun Sermaye Piyasası Kurulu Lisanslı Değerleme Şirketleri ile çalışarak değer haritalarının oluşturulması ve bölge rayici sınırının getirilmesi ile olabileceğinin altını çizdi. 

2023'te elde edilen ve 2024 yılı Mart döneminde beyan edilecek olan konut kira gelirlerinin beyanı ile ilgili detaylar merakla araştırılıyor. 

İNTERNET ORTAMINDA SUNULUYOR

Turizm Amacli Kiralik Konut 2122401 1

Hazır Beyan Sistemi, mükelleflerin, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından beyannamelerinin hazırlanarak internet ortamında onayına sunulduğu bir sistem şeklinde kullanılmakta. 

Mükellefler önce sisteme giriş yapıyor sonrasında da önceden hazırlanmış olan beyannameyi kontrol ederek, değişiklik yapması gerekiyorsa yapıyor ve değişiklikler sonrasında beyanname onaylanıyor. 

YÜZDE 25 KURALI 1 TEMMUZ'DA BİTİYOR

konut-RX89_cover

Tahir Büyükakın'dan Berat Kandili mesajı Tahir Büyükakın'dan Berat Kandili mesajı

02.07.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 6098 sayılı Borçlar Kanunu'na konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen Geçici Madde 2 hükümleri doğrultusunda yüzde 25'lik kira artış oranı 1 Temmuz 2024'e kadar devam edecek.

Editör: Mustafa Balcı