Ev hanımlarına prim desteği çıktı mı, ne zaman çıkacak merak ediliyordu. Konuyla ilgili Bakan Işıkhan'dan açıklama geldi. Projeyle ilgili bekleyiş sürüyor. Esnafa erken emeklilik noktasında da Bağkur prim gün sayısının SSK ile eşitlenmesine yönelik çalışma yürütülüyor. Oldukça yoğun olan proje takviminin yanı sıra seçim mesaisi de sürüyor. Peki; ev hanımlarına emeklilik şartları belli oldu mu, son durum ne? İşte, detaylar...

EV HANIMLARINA PRİM DESTEĞİ GÜNDEMDE!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, BAĞ-KUR prim gün sayısı eşitlenmesi ile esnafa erken emeklilik fırsatı ve ev kadınlarına prim desteği geleceğini açıkladı. Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası emeklilik çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Bakan Işıkhan, "Bağ-Kur'la ilgili, emekli prim gün sayısının 9 binden 7200'e düşürülmesi konusu Orta Vadeli Plan'da hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor. Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız tabii ki" diye konuştu.

Ev kadınlarına prim desteği konusuna ilişkin konuşan Işıkhan, "Gündemimizde var, orta vadede. Madde, madde ele alacağız inşallah. Tamamen bütçe disiplinine bağlı. Enflasyon hedefimizi tutturduk, refah artışını da gerçekleştirmiş olacağız. Refahta artış olduktan sonra her şey daha da iyi olacak" dedi.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

Projenin çıkışına dair net bir tarih verilmedi. Bakan Işıkhan önceki açıklamalarında projenin Meclis'e sunulacak konular arasında yer aldığını açıklamıştı:

"Bu da Cumhurbaşkanımızın mayıs ayındaki seçim dönemimizde önemli müjdeleri arasındaydı. Çalışmalarımıza başladık, 5 yıllık dönem içinde bunu hayata geçireceğiz. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında 3'de 1'lik prim desteğini devletimiz ödeyecek."

Mandalar artık sağlıklı sağılacak Mandalar artık sağlıklı sağılacak

(sabah)

Editör: Mustafa Balcı