Türkiye genelinde emeklilere yönelik yapılan yeni düzenlemelerin ardından ev hanımlarını kapsayacak emeklilik avatajları da değerlendirilmeye başlandı. Konuyla ilgili İki bakanlığın iş birliğiyle ev hanımlarının hayallerini gerçekleştirecek düzenlemeler üzerinde harekete geçildi. Çeşitli sebeplerle iş hayatında yer alamayan ev hanımlarının beklentilerinden biri de emekliliğe yönelikti. Ev hanımlarına yönelik müjdeli haber bakanlıktan geldi.

BAKANLIK DÜĞMEYE BASTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmalarla ev hanımlarının hayallerinden biri gerçeğe dönüyor.

2.133 TL PRİM DESTEĞİ

Devlet ev hanımlarının prim ödemelerine destek olacak.Prim ödemelerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. SGK Uzmanı İsa Karakaş, konuya ilişkin gerçekleştirdiği açıklamada "Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta primleri bugün itibariyle 6 bin 400 TL. Devlet ise her ay bu paranın 2 bin 133 TL'sini karşılayacak." ifadelerine yer verdi.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Ev hanımlarına emeklilik şartları arasında 25 yıl evli kalmak

Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye'de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

  • 5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak
  • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmamak
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye'de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar

1074-1

Emekliye müjde: 3 bin lira ikramiye TBMM'den geçti Emekliye müjde: 3 bin lira ikramiye TBMM'den geçti

( kamu son haber )

Editör: Deniz Çam