Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat bezi hücrelerinin anormal ve kontrolsüz şekilde çoğalması neticesinde ortaya çıkan tümöral rahatsızlık olarak bilinen prostat kanseri, erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabiliyor. Bu hastalığa ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Dr. İsrafil Ağaoğlu, "Prostat kanseri çok çok kötü bir kanser türüdür. Zamanında tedavi edilmezse, tespit edilmezse ve atlanırsa akciğer, beyin ve kemiklere sıçrayabilecek kanserdir. En nihayetinde ölümcül bir kanserdir" diyerek vatandaşları uyardı.

2024 MHRS Randevu Onaylama: MHRS Randevu Onaylama Nedir, Nasıl Yapılır? 2024 MHRS Randevu Onaylama: MHRS Randevu Onaylama Nedir, Nasıl Yapılır?

yeni-proje-2-008.jpg

45-50 YAŞINDAN SONRA BÜYÜYOR

Üroloji Uzmanı Dr. İsrafil Ağaoğlu, söz konusu bu hastalığın vücutta oldukça sinsi bir şekilde ilerlediğini belirterek, normalde 45 ila 50 yaşından sonra erkeklerde büyümeye başlayan bir organ olduğunu söyledi. Bazen adenom dokusu olarak kanser olmayan normal doku halinde büyüyen bir organ olduğunu ifade eden uzman isim bazen de kanserle neticelendiğini açıkladı. Ağaoğlu, "Yüzde 5 veya yüzde 10 oranında kanser olarak büyür ve bu da hayatı tehdit altına alabilir" dedi.

yeni-proje-3-006.jpg

BASİT BİR MUAYENE İLE ORTAYA ÇIKIYOR

Basit bir elle muayene, basit bir kan tahlili ile bu tespitin edilebileceğini aktaran Dr. Ağaoğlu, "Şüphelenildiğinde prostattan parça alınıp tanı konulabilir ve gerekli tedavi yapılabilir. Prostat kanseri, ilaç tedavisi olduğu gibi ameliyat ile de yapılabilir. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle artık robotlarla yapılıyor. Prostat kanseri ameliyatını artık ileri merkezli İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlere sevk etmeden Mardin’de kendi hastanemizde yapabileceğimizin kanaatine vardık. En son olarak da birkaç gün önce çok daha ağır vaka olan ve prostatın çevre dokularına kadar bulaşan tümörlü dokuları çıkarıp tertemiz hale getirdik. Hasta, 2 gün hastanede yattıktan sonra taburcu oldu" dedi.

yeni-proje-4-001.jpg

ERKEN TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR

Erken tedavi edilmediğinde hastalığın ölümle sonuçlanacağına dikkat çeken Dr. Ağaoğlu, "Prostat kanseri çok çok kötü bir kanser türüdür. Zamanında tedavi edilmezse, tespit edilmezse ve atlanırsa akciğer, beyin ve kemiklere sıçrayabilecek kanserdir, En nihayetinde ölümcül bir kanserdir" ifadelerine yer verdi.

(karar)