Bugün Nahçıvan'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştireceği görüşme sırasında Karabağ'da bulunan ayrılıkçı terörist gruplarla ilgili operasyonlar ve Zengezur Koridoru hakkında önemli açıklamalarda bulunacak. Erdoğan'ın, Nahçıvan'ı Azerbaycan'a bağlayacak olan Zengezur Koridoru'nun stratejik önemine vurgu yapması ve bu konuda önemli mesajlar ileteceği öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine bugün Nahçıvan'a gitmek üzere yola çıkıyor.

İki lider, Azerbaycan'ın Karabağ'da yürüttüğü antiterör operasyonunun sonuçları hakkında görüşecekler.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ve Aliyev, Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkilerini ele alacaklar.

Ayrıca, Karabağ'daki son gelişmeler ile birlikte güncel bölgesel ve küresel konular üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklar.

Azerbaycan'ın Karabağ'daki antiterör operasyonu ve ayrılıkçı askerlerin silah bırakma süreci de gündemde olacak.

İYİ Partili Türkoğlu: Öğretmen boyun eğmez! İYİ Partili Türkoğlu: Öğretmen boyun eğmez!

Erdoğan'ın Nahçıvan'ı Azerbaycan'a bağlayacak Zengezur Koridoru hakkında önemli mesajlar vermesi bekleniyor.

2020'de Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki İkinci Karabağ Savaşı'nın ardından imzalanan anlaşmaya Zengezur Koridoru'nun açılması hükümleri de eklenmişti ancak bu koridor hala açılmış değil.

Eğer Zengezur Koridoru devreye girerse, Türkiye'nin Azerbaycan ile birlikte Orta Asya ülkelerine doğrudan kara yolu ile bağlantısı sağlanacak ve böylece Türk Dünyası arasındaki ticari, lojistik ve siyasi bağlar daha da güçlenecek.

Erdoğan ve Aliyev ayrıca Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın temel atma törenine katılacaklar ve modernize edilen Nahçıvan Askeri Kompleksi'nin açılışını gerçekleştirecekler.

Erdoğan, ABD'deki BM Genel Kurulu toplantısı sırasında Aliyev ile telefon görüşmesi yapmış ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini ve Zengezur Koridoru konusundaki sözlerin yerine getirilmesini beklediğini belirtmişti.

Resmi Gazete'de yayımlanan bir tezkereye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti nedeniyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Anayasa'nın 106. maddesi uyarınca vekalet edecek.

(Haber Merkezi)

Editör: Ünal TOPUKSUZOĞLU