Öğrencilerin heyecanla beklemeye başladığı yarıyıl tatili öncesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrencilere yeni bir sürpriz karne hediyesi geldi. Bu kapsamda, ilköğretim, ortaokul ve yükseköğretim öğrencilerine 6 bin 841 lira ödeme yapılacağı öğrenildi. Bu müjdeli haber, gençler arasında büyük bir ilgi ve heyecan yarattı.Yarıyıl tatili için karne heyecanı sürerken, “Başarı Teşvik Programı” kapsamında başarılı öğrencilere destek ödemesi yapılacağı öğrenildi. Öğrencilerin sevineceği bu haber, duyanları heyecanlandırdı. Asgari ücretin yüzde 60’ına kadar yılda iki kez verilecek olan destek ödemesinin detayları ise merak ediliyor.

YARIYIL TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı takvim kapsamında 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili 22 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Tatil kapsamında ilk dönem karneleri dağıtılacak. Yarıyıl tatilinin netleşmesiyle Başarı Teşvik Programı gündemdeki yerini aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuya ilişkin olarak geçtiğimiz zamanlarda açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''Sosyal yardım alma hakkına sahip ailelerimize mensup, devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerimize net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yükseköğretim öğrencilerimize net asgari ücret kadar dönem arasında yapılacak şekilde başarı desteği vereceğiz.''

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 60’I ÖDENECEK

Sınıflarının ilk 3’üne ve okullarının ilk 5’ine giren ve başarı elde eden öğrencilere net asgari ücretin yüzde 60’ı kadar yılda 2 defaya mahsus olacak şekilde başarı desteği verilecek. Bu ödemede net asgari ücret olan 11.402,32 TL’nin yüzde 60’ı olan 6.841,39 TL ödeme yapılacak.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan projede sosyal yardım faydalanıcısı hanelerdeki başarılı öğrenciler ile korunmaya ihtiyacı olan öğrenciler için uygulanacak.

Arsası olanlar dikkat! Yeni düzenleme belli oldu! Arsası olanlar dikkat! Yeni düzenleme belli oldu!

BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?

Yılda iki defa verilecek olan bu ödemenin ilk dönem sonunda ve yaz tatilinde verileceği öğrenildi. Başvuru yapmak isteyen kişilerin ikamet ettikleri ilin sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri üzerinden yapabilecek.

( Karar )