Milyonların beklediği en düşük emekli maaşına zam için kritik gelişmeler yaşanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı oranları, 6 aylık enflasyona göre yüzde 24,73 şeklinde gerçekleşti. 1 milyon 780 bin emeklinin dip kök maaşı ise halen 10 bin TL'nin altında.

EMEKLİNİN ZAMMINI GÖRÜŞMEK İÇİN TOPLANIYORLAR

Emeklinin kök maaşı Temmuzda yapılan zamma rağmen 8 bin lira altında olanların maaşı, zamma rağmen en düşük aylığın altına kaldı. AK Parti'nin 3 önemli ismi, emekli aylığında yeni düzenleme için bugün toplantı yapacak.
Abdullah Güler (AK Parti Grup Başkanı) dün, en düşük emekli aylığında artış yapılmasına ilişkin düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın da katılımıyla gelecek günlerde bir toplantı yapacaklarını söylemişti.
Emekli aylığına düzenleme toplantısı bugün saat 15.30'da Beştepe'de gerçekleştirilecek.

Hamster Kombat Günlük Şifre 19 Temmuz: Bu Fırsatı Kaçırmayın! Hamster Kombat Günlük Şifre 19 Temmuz: Bu Fırsatı Kaçırmayın!

PEKİ EMEKLİYE SEYYANEN ZAM YAPILACAK MI?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bütçe imkânları göz önünde bulundurularak 3 alternatifin öne çıktığı ifade edildi. Sabah'ın haberine göre, emeklilere 11 bin 500 ile 12 bin ve 12 bin 500 TL ödenmesi alternatifleri üzerinde durulurken, bu rakamların yaratacağı mali tablonun etki analizi de yapılıyor.
Maaşı 10 bin TL olan emeklilerin maaşının 12 bin TL'ye yükseltilmesi durumunda bundan yine 3 milyon 800 bin emekli yararlanacağı hesaplanıyor.
En düşük maaşın 12 bin 500 TL'ye yükseltilmesi halinde ise 4.5 milyona yakın emekli bu iyileştirmeden yararlanıyor olacak.

UYGULANABİLİR Mİ?

Toplantılarda tüm emeklilere bir müjde verilmesi bekleniyor. Ancak toplantıdan çıkacak sonuçtan çok umutlu olmayan geniş bir kesim de var. Çünkü yapılacak zammın 2 bin lira sevilerinde olması bekleniyor. Dolayısıyla bu zamda emekli memnun etmeyecek. 2 bin TL'lik seyyanen zammın bütçeye getireceği yükte değerlendiriliyor. Bu nedenle zammın uygulanma ihtimalinin zayıf olduğu görüşü hakim.
Toplantılarda masaya yatırılacak seyyanen zam tartışması şekillendikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Emekliye iyileştirme yapılması için yasal bir düzenleme gerekiyor. Eğer toplantıdan zam kararı çıkarsa AK Parti, zammı temmuz maaşlarına yetiştirmeyi hedefliyor.

Emekli maaşı düzenlemesi ne zaman Meclis'e gelecek?

Seyyanen zamm kararı verilirse TBMM'de yasalaşmasıyla birlikte emeklilere gelecek haftadan itibaren başlayacak maaş ödemeleri zamlı olarak yapılabilecek.
Zam düzenlemesinin temmuz maaşına yetiştirilemeyeceğinin anlaşılması halinde temmuz maaşlarına yetişmeyen zam iki aylık farkla birlikte bir sonraki ay ödenebilecek. SSK'lı emekliler her ayın 17-26'sı arasında, Bağ-Kur'lular ise her ayın 25-28 arasında emekli maaşı ödemesini alıyor.

Editör: Haber Merkezi