Gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak vergisinden kimler vergiden muaf tutulacak? İşte haberin detayları...

Emlak vergisi ödemeleri 1 Mart tarihinde başladı ve 31 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Vergi muafiyetinden bir kısım vatandaşlar yararlanabilirken, vergi ödemek zorunda olan vatandaşlar için ödeme süresi ay sonuna kadar uzatıldı.

Emlak vergisinin hesaplanması, değerlerin metrekare birim değerleriyle belirlenir ve takdir komisyonları tarafından 4 yılda bir yeniden belirlenir. İlk yılda herhangi bir artış yapılmaz ancak, ara yıllarda rayiç bedele yeniden değerleme oranının yarısı eklenir.

Paralar Bugun Hesaplarda Bakan Goktas Duyurd 2 1

Bu şekilde vergi değeri ortaya çıkarılırken, sonuçta 1.000 TL’ye kadar olan kesirler dikkate alınmaz. Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan konutlarda vergi değerinin 1000/2'si, büyükşehir olmayan yerlerde ise 1000/1'i hesaplanır. İş yerleri için büyükşehirlerde 1000/4'ü, diğer büyükşehir olmayan illerde 1000/2'si, arsalar için büyükşehirlerde 1000/6'sı, diğer illerde ise 1000/3'ü oranında hesaplanır.

2022 ile 2025 yılları arasında emlak vergi değerlerinin hesaplanmasında kullanılacak arsa ve arazi metrekare birim değerleri, Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 49'uncu maddesi çerçevesinde, 30 Haziran 2021'den önce tespit edilerek karara bağlanmış durumda.

0X0 Milyonlara Rehber Emekli Promosyon Odemeleri 7750 Tlyi Buldu Hangi Banka Kac Lira Promosyon Veriyor Emekli Maa 1660125746728 7

Mükelleflerin bina, arsa ve arazilerinin 2024 yılı vergi değerleri, bu yıl için yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 29.23 oranında arttırılması ile hesaplanacak.

Bu yıl satın alınan evin emlak vergisini konutu satan kişi ödemek durumunda. Alıcı ilk yıl vergi ödemez, sadece belediyeye gerekli bildirimleri yapmak zorundadır.

Yeni ev alanlar için vergi ödemesi 2025 yılında başlayacakken, bu vergi yılda 2 eşit taksit halinde ödeniyorken, ilk taksit bu ayın sonuna kadar ödenmelidir.

asgari-ucret-zammiyla-hepsi-degisecek-iste-madde-madde-asgari-ucretle-birlikte-degisecekler-ve-yeni-odemeler-snph

İkinci taksit ise Kasım ayında ödenir. En fazla brüt 200 metrekareye sahip olanlar, hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler, SGK'dan emekli aylığı dışında geliri olmayan emekliler ve onların dul ve yetimleri, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri bu vergiden muaf tutulurlar.

Muafiyetten haberi olmadığı için vergi ödeyenler için geri ödeme imkanı bulunmaktadır ve 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde fazla ödenen vergiler de geri alınabilir. Ancak bunun için o dönemlerde gerekli şartları sağladığınızı gösteren belgelerle belediyeye başvuru yapılması gerekmektedir.

Özellikle son zamanlarda, EYT'lilerin emlak vergisini ödemesi gerekip gerekmediği oldukça tartışmalı bir konu haline geldi. Tek konuta sahip ve başka bir geliri olmayan emekliler, emlak vergisinden muaf tutuluyorlar. Dolayısıyla çalışmayan EYT'liler de bu avantajdan yararlanabilir.

4_gun_kaldi_sgk_dan_acele_edin_duyurusu_hemen_odemezseniz_borclar_katlanacak_o_kisilerin_ise_borclari_tamamen_silinebilecek_h122286_0fce3

Muafiyet, emekli olunan tarihi izleyen yıldan itibaren başlıyor. Geçen yıl emekli olanlar için muafiyet bu yıl başlamış olurken, bu yıl emekli olanlar ise gelecek yıl itibariyle vergiden muaf tutulacak.

Muafiyetten yararlanacak EYT'lilerin, ilgili konutun bağlı olduğu belediyeye konuyla alakalı başvuru yapması yeterli olacaktır.

Palo Alto Networks ile IBM, yapay zeka destekli güvenlik çözümlerinde işbirliğine gitti Palo Alto Networks ile IBM, yapay zeka destekli güvenlik çözümlerinde işbirliğine gitti

Kaynak: Kamu Son Haber